احتمال وقوع سیل در چهار حوضه آبریز/بالاترین میزان بارش این هفته در دو حوضه آبریز

احتمال بالای وقوع سیل در چهار حوضه آبریز و بارش‌های پراکنده در برخی حوضه‌های آبریز شمالی در هفته آینده وجود خواهد داشت.

به گزارش روابط عمومی موسسه تحقیقات آب، هفته جاری، وقوع بارش‌ها عمدتاً برای مناطق واقع در نیمه جنوبی کشور تا محدوده رشته‌کوه‌های زاگرس و سواحل دریای خزر پیش‌بینی می‌شود به‌طوری‌که در حوضه‌های آبریز کویر ابرقو سیرجان، کویر در انجیر، رودخانه‌های بلوچستان و کل مهران (به‌ویژه برای استان‌های سیستان و بلوچستان، کرمان، هرمزگان و فارس) با ریسک وقوع سیلاب همراه خواهد بود.

همچنین با توجه ‌به چشم‌انداز بارش پیش‌بینی‌شده برای هفته آینده، وقوع بارش‌های پراکنده برای مناطق واقع در نواحی شمالی کشور، محدوده رشته‌کوه‌های زاگرس و بخش‌های از جنوب کشور مورد انتظار است.

حوضه آبریز خلیج‌فارس و دریای عمان این هفته بیشینه بارش ۱۵۰ میلی‌متری و متوسط محدوده ۱۹ میلی‌متری را دارد که بیشترین میزان در بین حوضه‌های آبریز کشور است.

مقام دوم پربارش‌های این هفته مربوط به حوضه آبریز فلات مرکزی با بیشینه بارش ۱۵۰ میلی‌متری و متوسط محدوده ۹ میلی‌متری است.

وضعیت بارش در حوضه آبریز مرزی شرق هم بیشینه بارش ۱۴۶ میلی‌متری و متوسط محدوده ۷ میلی‌متری را شاهد است.

وضعیت بارش در حوضه آبریز دریای خزر هم بیشینه ۴۴ میلی‌متری و متوسط محدوده بارش ۵ میلی‌متری دارد.

در هفته جاری حوضه آبریز دریاچه ارومیه بیشینه بارش ۶ میلی‌متری با متوسط بارش ۱ میلی‌متر دارد و حوضه آبریز قره قوم هم بیشینه بارش ۵ میلی‌متر بدون متوسط بارش را دارا است.

این هفته ۳۰ حوضه آبریز درجه‌ ۲ کشور و محدوده‌های ۹ گانه مدیریت حوضه‌های آبریز به فراخور بارش دارند.

هفته منتهی به ۱۴ مردادماه بازهم بالاترین میزان بارش در حوضه آبریز خلیج‌فارس و دریای عمان با بیشینه ۹۳ میلی‌متر و متوسط محدوده ۳ میلی‌متری خواهد بود.

مقام دوم پربارش‌ترین حوضه‌ آبریز اصلی در هفته منتهی به ۱۴ مردادماه متعلق به حوضه آبریز دریای خزر با بیشینه ۶۶ میلی‌متر خواهد بود که ۳ میلی‌متر هم متوسط محدوده خواهد داشت.

پس‌ازآن حوضه آبریز اصلی فلات مرکزی بیشینه بارش ۵۲ میلی‌متری و متوسط محدوده ۱ میلی‌متری را خواهد داشت.

حوضه آبریز دریاچه ارومیه هم در هفته منتهی به ۱۴ مردادماه بیشینه بارش ۹ میلی‌متری و متوسط محدوده ۱ میلی‌متری را به خود می‌بیند.

حوضه قره قوم هم در هفته منتهی به ۱۴ مردادماه بیشینه ۷ میلی‌متری و متوسط محدوده یک میلی‌متر را تجربه خواهد کرد.

حوضه آبریز مرزی شرق که در هفته منتهی به ۷ مردادماه ۱۴۶ میلی‌متر بارش داشت در هفته منتهی به ۱۴ مردادماه کمترین میزان بارش با بیشینه بارش ۴ میلی‌متر بدون متوسط محدوده را تجربه خواهد کرد.

همچنین از مجموع ۳۰ حوضه آبریز درجه‌ ۲ در ۴ حوضه قطره‌ای باران نخواهند داشت.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مؤسسه تحقيقات آب به عنوان تخصصي‌ترين فعالان عرصه تحقيق و پژوهش در صنعت آب و فاضلاب كشور، با داشتن دو پژوهشكده در تهران و سه مركز ملي مطالعاتي – تحقيقاتي در شهرهاي تهران،‌ ساری، و شيراز‌ همواره كوشيده تا با استفاده از كارشناسان و متخصصان بخش‌هاي مرتبط با اين صنعت و قراردادن فضايي مناسب در اختيار آن‌ها به منظور تجربی ساختن آموخته‌هاي تئوري، هدف انجام پژوهش با زمينه تجاری‌سازی را در سازمان‌ها و مؤسسات تحقيقاتی نهادينه سازد.

ارتباط با ما
logo-samandehi
نقشه گوگل
اسکرول به بالا