روند تبخیر آب در حوضه‌های آبریز کاهشی شد

بررسی وضعیت تبخیر در حوضه‌های آبریز کشور نشان از آن دارد که در این هفته و هفته آینده این روند با کاهش روبه‌رو خواهد بود.

به گزارش روابط عمومی موسسه تحقیقات آب، در هفته جاری، وضعیت پتانسیل تبخیر نسبت به متوسط ۵ سال اخیر و نسبت به هفته گذشته به‌صورت پراکنده در سطح کشور (به‌خصوص نوار شمالی کشور) کاهشی خواهد بود.

وضعیت پتانسیل تبخیر برای هفته دوم نسبت به متوسط ۵ سال اخیر به‌صورت پراکنده برای بخش‌هایی از جنوب و جنوب غرب کشور کاهشی و برای مناطق واقع در شمال غرب، سواحل دریای خزر و برخی از مناطق شرقی کشور همراه با افزایش خواهد بود و نسبت به هفته گذشته (۱ الی ۷ مرداد ۱۴۰۱) اول هفته به‌صورت پراکنده در عمده مناطق کشور (به‌جز بخش‌هایی از شرق و جنوب شرق کشور) همراه با کاهش پیش‌بینی می‌شود.

اختلاف هفتگی پتانسیل تبخیر در حوضه آبریز دریای خزر در هفته منتهی به ۷ مرداد نسبت به هفته گذشته منفی ۲.۷ میلی‌متر است، درحالی‌که این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر منفی ۱.۴ میلی‌متر است.

این وضعیت برای حوضه آبریز دریاچه ارومیه به این شکل است که نسبت به هفته گذشته منفی ۲.۳ میلی‌متر و این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر نیز منفی ۰.۴ میلی‌متر است.

اختلاف هفتگی پتانسیل تبخیر در حوضه آبریز فلات مرکزی در هفته منتهی به ۷ مردادماه نسبت به هفته گذشته منفی ۰.۹ میلی‌متر است، همچنین این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر منفی ۰.۹ میلی‌متر است.

این وضعیت برای حوضه آبریز قره‌قوم به این شکل است که نسبت به هفته گذشته منفی ۱.۳ میلی‌متر و این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر منفی ۰.۴ میلی‌متر است.

اختلاف هفتگی پتانسیل تبخیر در حوضه آبریز مرزی شرق در هفته منتهی به ۷ مردادماه نسبت به هفته گذشته منفی ۱ میلی‌متر است، درحالی‌که این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر منفی ۱.۶ میلی‌متر است.

این وضعیت برای حوضه آبریز خلیج‌فارس و دریای عمان به این شکل است که نسبت به هفته گذشته منفی ۱ میلی‌متر و این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر منفی یک‌ میلی‌متر است.

اختلاف هفتگی پتانسیل تبخیر در حوضه آبریز دریای خزر در هفته منتهی به ۱۴ مردادماه نسبت به هفته گذشته منفی ۱ میلی‌متر خواهد بود، درحالی‌که این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر ۰.۷ میلی‌متر است.

این وضعیت برای حوضه آبریز دریاچه ارومیه به این شکل است که نسبت به هفته گذشته منفی ۱.۵ میلی‌متر خواهد بود و این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر ۱.۱ میلی‌متر خواهد بود.

اختلاف هفتگی پتانسیل تبخیر در حوضه آبریز فلات مرکزی در هفته منتهی به ۱۴ مردادماه نسبت به هفته گذشته منفی ۰.۴ میلی‌متر است، درحالی‌که این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر صفر میلی‌متر است.

این وضعیت برای حوضه آبریز قره قوم به این شکل است که نسبت به هفته گذشته منفی ۲ میلی‌متر خواهد بود و این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر منفی ۰.۳ میلی‌متر خواهد بود.

اختلاف هفتگی پتانسیل تبخیر در حوضه آبریز مرزی شرق در هفته منتهی به ۱۴ مردادماه نسبت به هفته گذشته ۰.۶ میلی‌متر است، درحالی‌که این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر ۰.۲ میلی‌متر است.

این وضعیت برای حوضه آبریز خلیج‌فارس و دریای عمان به این شکل است که نسبت به هفته گذشته منفی ۰.۱ میلی‌متر خواهد بود و این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر منفی یک‌دهم میلی‌متر خواهد بود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مؤسسه تحقيقات آب به عنوان تخصصي‌ترين فعالان عرصه تحقيق و پژوهش در صنعت آب و فاضلاب كشور، با داشتن دو پژوهشكده در تهران و سه مركز ملي مطالعاتي – تحقيقاتي در شهرهاي تهران،‌ ساری، و شيراز‌ همواره كوشيده تا با استفاده از كارشناسان و متخصصان بخش‌هاي مرتبط با اين صنعت و قراردادن فضايي مناسب در اختيار آن‌ها به منظور تجربی ساختن آموخته‌هاي تئوري، هدف انجام پژوهش با زمينه تجاری‌سازی را در سازمان‌ها و مؤسسات تحقيقاتی نهادينه سازد.

ارتباط با ما
logo-samandehi
نقشه گوگل
اسکرول به بالا