بازدید سفیر تاجیکستان و هیأت همراه از موسسه تحقیقات آب

سفیر تاجیکستان به همراه هیات همراه از بخش‌های مختلف موسسه بازدید کرد.

به گزارش روابط عمومی موسسه تحقیقات آب، روز چهارشنبه در ابتدای بازدید، جلسه‌ای با حضور “محمدرضا کاویانپور” رئیس موسسه تحقیقات آب، “نظام‌الدین زاهدی” سفیر تاجیکستان، “محمد حاج رسولیها” مشاور وزیر و مدیر مرکز منطقه‌ای مدیریت آب شهری، “محمدعلی فرحناکیان” مشاور وزیر و سرپرست مرکز امور بین‌الملل و هماهنگی دیپلماسی آب و برق، “خانم پَرسون” نماینده وزارت امور خارجه و جمعی از مدیران موسسه تحقیقات آب برگزار شد.

در این جلسه کاویانپور ضمن خیرمقدم و خوش آمدگویی به میهمانان، در خصوص علت برگزاری این جلسه توضیحاتی ارائه داد.

وی اشاره داشت همکاری‌های متقابل آینده و اهداف دهه آب و موضوع توسعه پایدار که باید در اجلاس جهانی آب مطرح شود سبب شد تا ما میزبان این بحث شویم.

ظرفیت‌های منحصر به فرد موسسه تحقیقات آب و توانمندی‌های متخصصین حاضر در این مجموعه، زیربنای همکاری‌های اثرگذار و نتیجه بخشی خواهد بود. امیدواریم این جلسه زمینه همکاری‌های بیشتر را میان موسسه و دولت تاجیکستان فراهم کند.

وی در ادامه به ارائه توضیحاتی در خصوص معرفی و تاریخچه موسسه تحقیقات آب پرداخت.

همچنین شروین فقیهی راد مدیر پژوهشکده مهندسی هیدرولیک و محیط‌های آبی، در خصوص پروژهای متعددی که در حال حاضر، در دستور کار آن پژوهشکده است توضیحاتی ارائه داد.

محمدجواد زارعیان مدیر پژوهشکده مطالعات و تحقیقات منابع آب نیز در ادامه نشست، پس از معرفی مجموعه تحت نظارت خود، گروه‌های تخصصی در حال فعالیت ذیل پژوهشکده منابع آب را تشریح کرده و سامانه‌های طراحی شده و در حال بهره‌برداری آن مجموعه و نحوه فعالیت آن‌ها را به نمایش گذاشت.

در ادامه عباس اکبرزاده مدیر مرکز تحقیقات آب و فاضلاب فعالیت‌های مربوط به مرکز تحت نظارت خود تشریح نمود و به سوالات مطرح شده توسط حاضرین در نشست پاسخ داد.

در ادامه جلسه مدیر مرکز منطقه‌ای مدیریت آب شهری گفت: با توجه به ظرفیت‌های موجود در صنعت آب امکان همکاری در عرصه بین‌الملل را داریم و چه کشوری بهتر از کشور دوست و همسایه تاجیکستان تا در این زمینه همکاری لازم را داشته باشیم.  

سرپرست مرکز امور بین‌الملل و هماهنگی دیپلماسی آب و برق نیز عنوان کرد: شرکت‌ها برای حضور و فعالیت در عرصه بین‌الملل لازم است فعالیت‌های خود را به شکل حرفه‌ای ارائه دهند و مقدمات لازم را فراهم نمایند. در این زمینه موسسه تحقیقات آب این موارد را رعایت نموده است.

فرحناکیان با اشاره به توانایی‌های کشور افزود: امکانات و توانایی‌های ما در بخش آب و برق، فراتر از حد استاندارد است.

در پایان جلسه سفیر تاجیکستان گفت: کشور ایران نه‌تنها در مسائل تحقیقات آب بلکه در دیپلماسی آب نیز پیشگام است. همچنین موسسه تحقیقات آب دارای ظرفیت‌های بالایی برای همکاری است و در حوزه آب تخصص دارد.

وی افزود: انگیزه اصلی تاجیکستان برای همکاری در عرصه بین‌الملل، باوجود مساحت کم دارای ثروت‌های بزرگ آبی است و جزو کشورهای بالادست به‌حساب می‌آید که دارای منابع بسیاری ازجمله رودخانه‌ها، یخچال‌های طبیعی و تالاب‌ها است و سالانه ۶۴ میلیارد مترمکعب آب روان آشامیدنی در تاجیکستان موجود است که حدود ۶۰ درصد ذخیره‌های آب کشورهای آسیایی را تشکیل می‌دهد.

هدف ما با توجه به وجود منابع آبی بسیار زیاد در تاجیکستان، کمک به سایر کشورهاست و ازاین‌رو درصدد همکاری با کشور هلند هستیم.

بنابراین کشور ما با مشکل کم‌آبی مواجه نیست و با این‌حال در عرصه دیپلماسی آب فعال هستیم و خواستار حل مسائل و مشکلات سایر کشورها در زمینه کمبود آب میباشیم و در این زمینه رئیس‌جمهور کشورمان فعال میباشند.

زاهدی ادامه داد: یکی از اهداف کشور ما جلوگیری از پیامدهای منفی آب شدن یخچال‌های طبیعی است.

شایان ذکر است در پایان این جلسه، میهمانان از قسمت‌های مختلف موسسه تحقیقات آب شامل پژوهشکده مهندسی هیدرولیک، آزمایشگاه‌های تخصصی آب و فاضلاب و آزمایشگاه کالیبراسیون بازدید کرده و با ظرفیت‌های آن آشنا شدند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مؤسسه تحقيقات آب به عنوان تخصصي‌ترين فعالان عرصه تحقيق و پژوهش در صنعت آب و فاضلاب كشور، با داشتن دو پژوهشكده در تهران و سه مركز ملي مطالعاتي – تحقيقاتي در شهرهاي تهران،‌ ساری، و شيراز‌ همواره كوشيده تا با استفاده از كارشناسان و متخصصان بخش‌هاي مرتبط با اين صنعت و قراردادن فضايي مناسب در اختيار آن‌ها به منظور تجربی ساختن آموخته‌هاي تئوري، هدف انجام پژوهش با زمينه تجاری‌سازی را در سازمان‌ها و مؤسسات تحقيقاتی نهادينه سازد.

ارتباط با ما
logo-samandehi
نقشه گوگل
اسکرول به بالا