برخی حوضه‌های آبریز کاهش تبخیر و برخی افزایش دارند

بررسی وضعیت تبخیر در حوضه‌های آبریز کشور نشان از آن دارد که این روند در برخی حوضه‌ها افزایش و در برخی کاهش خواهد بود.

به گزارش روابط عمومی موسسه تحقیقات آب، برای هفته جاری، وضعیت پتانسیل تبخیر نسبت به متوسط ۵ سال اخیر در شرق و شمال شرق کشور افزایشی و در مناطق غربی و جنوب شرقی کشور کاهشی پیش‌بینی می‌شود و نسبت به هفته گذشته در مناطق جنوبی به‌صورت پراکنده افزایشی و در مناطق شمالی به‌صورت پراکنده کاهشی خواهد بود.

وضعیت پتانسیل تبخیر برای هفته دوم نسبت به متوسط ۵ سال اخیر در عمده مناطق کشور به‌طور پراکنده کاهشی پیش‌بینی می‌شود همچنین برای هفته دوم نسبت به هفته گذشته، در نیمه جنوبی کشور افزایشی و در نیمه شمالی (به‌خصوص سواحل دریای خزر) کاهشی خواهد بود.

بر پایه این گزارش، اختلاف هفتگی پتانسیل تبخیر در حوضه آبریز دریای خزر در هفته منتهی به ۱ اردیبهشت نسبت به هفته گذشته منفی ۰.۷ میلی‌متر است، درحالی‌که این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر ۰.۱ میلی‌متر است.

این وضعیت برای حوضه آبریز دریاچه ارومیه به این شکل است که نسبت به هفته گذشته منفی ۰.۳ میلی‌متر و این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر منفی ۰.۲ میلی‌متر است.

اختلاف هفتگی پتانسیل تبخیر در حوضه آبریز فلات مرکزی در هفته منتهی به ۱ اردیبهشت نسبت به هفته گذشته صفر میلی‌متر است، همچنین این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر هم ۰.۳ میلی‌متر است.

این وضعیت برای حوضه آبریز قره‌قوم به این شکل است که نسبت به هفته گذشته منفی ۰.۸ میلی‌متر و این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر هم ۱.۲ میلی‌متر است.

اختلاف هفتگی پتانسیل تبخیر در حوضه آبریز مرزی شرق در هفته منتهی به ۱ اردیبهشت نسبت به هفته گذشته ۰.۵ میلی‌متر است، درحالی‌که این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر ۰.۴ میلی‌متر است.

این وضعیت برای حوضه آبریز خلیج‌فارس و دریای عمان به این شکل است که نسبت به هفته گذشته ۰.۷ میلی‌متر و این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر منفی ۰.۷ میلی‌متر است.

اختلاف هفتگی پتانسیل تبخیر در حوضه آبریز دریای خزر در هفته منتهی به ۸ اردیبهشت‌ماه نسبت به هفته گذشته منفی ۱.۹ میلی‌متر خواهد بود، درحالی‌که این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر منفی ۰.۸ میلی‌متر است.

این وضعیت برای حوضه آبریز دریاچه ارومیه به این شکل است که نسبت به هفته گذشته منفی ۰.۵ میلی‌متر خواهد بود و این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر ۰.۱ میلی‌متر خواهد بود.

اختلاف هفتگی پتانسیل تبخیر در حوضه آبریز فلات مرکزی در هفته منتهی به ۸ اردیبهشت‌ماه نسبت به هفته گذشته ۰.۳ میلی‌متر است، درحالی‌که این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر منفی ۰.۱ میلی‌متر است.

این وضعیت برای حوضه آبریز قره‌قوم به این شکل است که نسبت به هفته گذشته منفی ۰.۲ میلی‌متر خواهد بود و این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر ۰.۶ میلی‌متر خواهد بود.

اختلاف هفتگی پتانسیل تبخیر در حوضه آبریز مرزی شرق در هفته منتهی به ۸ اردیبهشت‌ماه نسبت به هفته گذشته ۰.۸ میلی‌متر است، درحالی‌که این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر منفی ۰.۴ میلی‌متر است.

این وضعیت برای حوضه آبریز خلیج‌فارس و دریای عمان به این شکل است که نسبت به هفته گذشته ۰.۸ میلی‌متر خواهد بود و این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر ۱ میلی‌متر خواهد بود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مؤسسه تحقيقات آب به عنوان تخصصي‌ترين فعالان عرصه تحقيق و پژوهش در صنعت آب و فاضلاب كشور، با داشتن دو پژوهشكده در تهران و سه مركز ملي مطالعاتي – تحقيقاتي در شهرهاي تهران،‌ ساری، و شيراز‌ همواره كوشيده تا با استفاده از كارشناسان و متخصصان بخش‌هاي مرتبط با اين صنعت و قراردادن فضايي مناسب در اختيار آن‌ها به منظور تجربی ساختن آموخته‌هاي تئوري، هدف انجام پژوهش با زمينه تجاری‌سازی را در سازمان‌ها و مؤسسات تحقيقاتی نهادينه سازد.

ارتباط با ما
logo-samandehi
نقشه گوگل
اسکرول به بالا