موسسه تحقیقات آب وزارت نیرو محل تاسیس کارخانه نوآوری آب و آبفا

در بازدید مدیرعامل شرکت تهیه و ساخت کالای آب و برق (ساتکاب) از موسسه تحقیقات آب وزارت نیرو، محورهای همکاری ساتکاب با موسسه راجع به راه‌اندازی کارخانه نوآوری آب و آبفا مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی موسسه تحقیقات آب، محمدولی علاءالدینی مدیرعامل شرکت ساتکاب در جریان بازدید از موسسه تحقیقات آب وزارت نیرو گفت: شرکت ساتکاب جزو ۵ شرکت مادر تخصصی وزارت نیرو است که عمده فعالیت این شرکت سهامداری ۲۰۰ شرکت از مجموعه شرکت‌های وابسته به وزارت نیرو است که ۶۰ درصد سرمایه‌گذاری آنها را در اختیار دارد.

وی با بیان اینکه دکتر رضا اردکانیان وزیر نیرو چند ماموریت برای شرکت ساتکاب تعریف کرده‌اند، تصریح کرد: وزیر نیرو این ماموریت‌ها را در راستای حمایت از ساخت داخل و فناوری‌های نوین، حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان، توسعه رقابت برای ساخت کالاهای داخلی، توسعه صادرات خدمات فنی و مهندسی، یکپارچه‌سازی بیمه‌ها (این امر برای نخستین‌بار امسال کلید خورد و از سال آینده تکمیل می‌شود) و همچنین یکپارچه‌سازی فناوری اطلاعات و ارتباطات عنوان کرد.

علاءالدینی با بیان اینکه طی سال گذشته و قبل از همه‌گیری کرونا در کشور، هفت استارت‌آپ برگزار شد، خاطرنشان کرد: در برگزاری استارت‌آپ‌ها به موضوعاتی از جمله سازگاری با کم آبی پرداخته شد، همچنین نمایشگاهی نیز در خصوص این موضوع برگزار و کالاهایی نیز در زمینه مدیریت مصرف شناسایی شد.

علاءالدینی در ادامه به بازدیدی که پیش‌تر از موسسه تحقیقات آب داشت اشاره کرد و گفت: بخشی از مکان تعیین‌شده برای راه‌اندازی کارخانه نوآوری آب و آبفا آماده است که می‌توان به سرعت کار را کلید زد و با همکاری دو طرف کار را پیش برد؛ نکته حائز اهمیت این است که می‌توان کارخانه نوآوری برق را هم در این محل مستقر کرد و اگر معاون تحقیقات وزیر نیزو موافق باشند، کارخانه نوآوری آب و برق را در یک مکان مستقر کنیم.

وی ادامه داد: پیشتر تفاهم‌نامه‌ای با پژوهشگاه نیرو منعقد شد مبنی بر اینکه کارهای علمی و فکری که آنجا صورت گرفته، تجاری‌سازی آنها بر عهده ساتکاب باشد که می‌توان این موضوع را با استقرار کارخانه نوآوری آب و برق در موسسه توسعه دارد و موسسه تحقیقات آب نیز تبدیل شود به مرکز علمی پشتیبانی صنعت آب و برق.

علاءالدینی به وجود مصوبه شورای امنیت برای حمایت از تولید بار اول اشاره کرد و با تاکید بر اینکه مصوبات شورای امنیت ملی لازم‌الاجرا است به دلیل آنکه پس از تصویب به امضای مقام معظم رهبری می‌رسد، گفت: می‌توانیم از این ظرفیت برای حمایت از تولید بار اول استفاده کنیم.

استفاده بهینه از فرصت‌های موجود برای اشتغالزایی جوانان
دکتر محمدرضا کاویانپور رئیس موسسه تحقیقات آب در این بازدید گفت: فرصت و ظرفیت‌های خوبی در اختیار ماست که باید از آن برای رسیدن به اهداف مدنظرمان که توسعه کشور، حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و اشتغالزایی جوانان است استفاده کرد.

دکتر کاویانپور با اشاره به تاکید دکتر رضا اردکانیان در خصوص راه‌اندازی کارخانه نوآوری آب و آبفا ادامه داد: بعد از مذاکراتی که با دکتر سید محمدمهدی نوربخش مدیر کل دفتر آموزش، تحقیقات و فناوری و دکتر محمدصالح اولیا معاون تحقیقات و منابع انسانی وزارت نیرو صورت گرفت، راه‌اندازی کارخانه نوآوری آب و آبفا با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی پیگیری شد و خیلی تلاش کردیم که برنامه مشخصی را ارائه کنند که حدود ۲ ماه طول کشید و متاسفانه بدون نتیجه باقیماند.

ضمنا مذاکراتی هم با شهرداری تهران برای مشارکت در کارخانه نوآوری آب و آبفا انجام شده است. ایشان اظهار امیدواری کرد که با خواستی که موسسه و ساتکاب دارند با استارت‌آپ‌ها، شرکت‌های دانش‌بنیان و حضور جوانان مستعد در این مجموعه محقق و منشا خیر شود.

سید محمدمهدی نوربخش مدیر کل دفتر آموزش، تحقیقات و فناوری وزارت نیرو نیز در این بازدید گفت: کارخانه نوآوری که به عنوان زیست‌بوم نوآوری طراحی شده یکی از مولفه‌های اصلی در آن زیست‌بوم محسوب می‌شود و از طرف دیگر هم جزو برنامه‌های الف_ب_ ایران است که قول آن به وزیر نیرو داده شده و قبل از سال نیز باید افتتاح شود.

وی عنوان کرد: کارخانه نوآوری آب و آبفا در جهت بومی‌سازی و تامین نیازهای صنعت آب و آبفا می‌باشد.

امتیاز:
۵/۵

مؤسسه تحقيقات آب به عنوان تخصصي‌ترين فعالان عرصه تحقيق و پژوهش در صنعت آب و فاضلاب كشور، با داشتن دو پژوهشكده در تهران و سه مركز ملي مطالعاتي – تحقيقاتي در شهرهاي تهران،‌ ساری، و شيراز‌ همواره كوشيده تا با استفاده از كارشناسان و متخصصان بخش‌هاي مرتبط با اين صنعت و قراردادن فضايي مناسب در اختيار آن‌ها به منظور تجربی ساختن آموخته‌هاي تئوري، هدف انجام پژوهش با زمينه تجاری‌سازی را در سازمان‌ها و مؤسسات تحقيقاتی نهادينه سازد.

ارتباط با ما
logo-samandehi
نقشه گوگل
اسکرول به بالا