احتمال بالای وقوع سیل در ۵ حوضه آبریز کشور در هفته آینده

وضعیت بارشی در هفته منتهی به ۳ دی‌ماه بهتر خواهد شد به‌گونه‌ای که برای حوضه‌های آبریز کارون بزرگ، کرخه، زهره و جراحی و مرزی غرب با ریسک وقوع سیلاب همراه خواهد بود.

به گزارش روابط عمومی موسسه تحقیقات آب، وضعیت بارش‌های کشور از این هفته تا هفته منتهی به سوم دی‌ماه نسبت به هفته‌های قبل روند بهتری در پیش ‌گرفته است.

بر این اساس برای هفته جاری (۲۰ تا ۲۶ آذرماه)، وقوع بارش‌ها در مناطق واقع در غرب، شمال غرب و برخی از مناطق واقع در سواحل دریای خزر پیش‌بینی می‌شود.

همچنین با توجه به چشم‌انداز بارش پیش‌بینی‌شده برای هفته دوم (۲۷ تا ۳ دی‌ماه)، وقوع بارش‌ها در بیشتر مناطق واقع در نیمه شمالی تا مرکز کشور و همچنین وقوع بارش‌های قابل‌توجه در مناطق واقع در غرب و جنوب غرب کشور مورد انتظار است به‌طوری‌که برای حوضه‌های آبریز کارون بزرگ، کرخه، زهره و جراحی و مرزی غرب با ریسک وقوع سیلاب همراه خواهد بود.

این گزارش نشان از آن دارد که در هفته منتهی به سوم دی‌ماه حوضه اصلی آبریز خلیج‌فارس و دریای عمان بالاترین میزان بارش‌ها را خواهد داشت.

متوسط/بیشینه بارش‌ها برای حوضه‌های ۶ گانه آبریز اصلی برای هفته منتهی به ۲۶ آذر

متوسط بارش پیش‌بینی‌شده برای حوضه آبریز دریای خزر ۶.۱ میلی‌متر و بیشینه آن ۴۲.۳ میلی‌متر خواهد بود.

وضعیت متوسط بارش پیش‌بینی‌شده برای حوضه آبریز دریاچه ارومیه ۲۰.۷ میلی‌متر و با بیشینه ۷۷.۲ میلی‌متر است.

میزان بارش در حوضه آبریز فلات مرکزی با متوسط چهاردهم و بیشینه ۲۳.۱ میلی‌متر و برای حوضه آبریز قره‌قوم متوسط بارش چهاردهم میلی‌متر و بیشینه آن ۲.۵ میلی‌متر خواهد بود.

حوضه آبریز مرزی شرق در هفته منتهی به ۲۶ آذر متوسط بارش صفر میلی‌متری را شاهد خواهد بود که بیشینه آن به ۱.۴ میلی‌متر خواهد رسید.

برای حوضه آبریز خلیج‌فارس و دریای عمان هم متوسط بارش پیش‌بینی‌شده ۴.۵ میلی‌متر با بیشینه ۷۰ میلی‌متر است.

همان‌گونه که این گزارش نشان می‌دهد در هفته جاری بالاترین میزان بارش در حوضه آبریز اصلی دریاچه ارومیه و نیز خلیج‌فارس و دریای عمان رخ خواهد داد.

متوسط/بیشینه بارش‌ها برای حوضه‌های ۶ گانه آبریز اصلی برای هفته منتهی به سوم دی‌ماه

در هفته منتهی به سوم دی‌ماه متوسط بارش پیش‌بینی‌شده برای حوضه آبریز دریای خزر ۱۰.۶ میلی‌متر و بیشینه آن ۸۸.۲ میلی‌متر خواهد بود که با افزایش بارش همراه است.

وضعیت متوسط بارش پیش‌بینی‌شده برای حوضه آبریز دریاچه ارومیه ۱۲.۵ میلی‌متر و با بیشینه ۸۹.۸ میلی‌متر است که این حوضه آبریز هم افزایش بارش دارد.

میزان بارش در حوضه آبریز فلات مرکزی با متوسط ۱۲.۳ و بیشینه ۲۳۶.۱ میلی‌متر و برای حوضه آبریز قره‌قوم متوسط بارش ۸.۶ و بیشینه آن ۸۷ میلی‌متر خواهد بود که افزایش خوب بارش خواهد داشت.

حوضه آبریز مرزی شرق در هفته منتهی به ۳ دی‌ماه متوسط بارش ۲.۸ میلی‌متری را شاهد خواهد بود که بیشینه آن به ۵۴.۷ میلی‌متر خواهد رسید.

برای حوضه آبریز خلیج‌فارس و دریای عمان هم متوسط بارش پیش‌بینی‌شده ۳۵.۹ میلی‌متر با بیشینه ۴۱۲.۵ میلی‌متر است که شاهد افزایش چشمگیر بارش است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مؤسسه تحقيقات آب به عنوان تخصصي‌ترين فعالان عرصه تحقيق و پژوهش در صنعت آب و فاضلاب كشور، با داشتن دو پژوهشكده در تهران و سه مركز ملي مطالعاتي – تحقيقاتي در شهرهاي تهران،‌ ساری، و شيراز‌ همواره كوشيده تا با استفاده از كارشناسان و متخصصان بخش‌هاي مرتبط با اين صنعت و قراردادن فضايي مناسب در اختيار آن‌ها به منظور تجربی ساختن آموخته‌هاي تئوري، هدف انجام پژوهش با زمينه تجاری‌سازی را در سازمان‌ها و مؤسسات تحقيقاتی نهادينه سازد.

ارتباط با ما
logo-samandehi
نقشه گوگل
اسکرول به بالا