حوضه آبریز دریاچه ارومیه این هفته بالاترین میزان بارش را دارد/احتمال وقوع سیل

وضعیت بارشی این هفته حوضه‌های ۶گانه آبریز کشور نشان از آن دارد که بالاترین میزان در حوضه آبریز دریاچه ارومیه مورد انتظار است.

به گزارش روابط عمومی موسسه تحقیقات، بارش‌ها برای این هفته (۱۰ اردیبهشت تا۱۶ اردیبهشت) شمال غرب، نوار شمالی تا شمال شرق، محدوده رشته‌کوه‌های زاگرس و به‌صورت پراکنده در برخی از مناطق واقع در شرق و مرکز کشور را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

این بارش‌ها در برخی از حوضه‌های آبریز نیمه شمالی کشور می‌تواند با ریسک بالای وقوع سیل همراه باشد.

بارش‌ها در هفته دوم (۱۷ تا ۲۳ اردیبهشت) به‌صورت پراکنده برای مناطق واقع در نوار شمالی کشور مورد انتظار است.

میزان بارش حوضه آبریز دریاچه ارومیه در این هفته (منتهی به ۱۶ اردیبهشت) با بیشینه ۱۰۸ میلی‌متری و متوسط محدوده ۳۴ میلی‌متر بالاترین میزان بارش است که این هفته به وقوع می‌پیوندد.

حوضه آبریز دریای خزر با بیشینه بارش۹۸ میلی‌متر و متوسط محدوده ۲۹ میلی‌متری مقام دوم پر بارش‌های این هفته را دارد.

این هفته حوضه آبریز قره قوم بیشینه بارش ۷۴ میلی‌متری با متوسط محدوده ۲۳ میلی‌متری مقام سوم پر بارش‌ها را به خود اختصاص داده است.

حوضه آبریز فلات مرکزی بیشینه بارش۶۸ میلی‌متر و متوسط محدوده ۷ میلی‌متر را تجربه می‌کند و پس‌ازآن حوضه آبریز خلیج‌فارس و دریای عمان با بیشینه بارش ۵۸ میلی‌متر و متوسط محدوده ۴ میلی‌متری قرار دارد.

مقام کم بارش‌ترین حوضه‌های آبریز کشور هم به حوضه آبریز مرزی شرق با بیشینه۳۹ میلی‌متری با متوسط محدوده ۳ میلی‌متر می‌رسد.

در هفته منتهی به ۲۳ اردیبهشت حوضه آبریز دریای خزر بالاترین میزان بارش با بیشینه ۴۴ میلی‌متر و متوسط محدوده ۷ میلی‌متر خواهد داشت.

حوضه آبریز دریاچه ارومیه که هفته منتهی به شانزده اردیبهشت مقام اول پربارش را دارد در هفته منتهی به ۲۳ اردیبهشت تنزل جایگاه داده و به مقام دوم با بیشینه بارش ۳۷ میلی‌متر و متوسط محدوده ۱۳ میلی‌متر سقوط می‌کند.

وضعیت بارش در حوضه‌های آبریز خلیج‌فارس و دریای عمان و فلات مرکزی برای هفته منتهی به ۲۳ اردیبهشت شبیه یکدیگر پیش‌بینی شده است هر دو بیشینه بارش ۲۵ میلی‌متر و متوسط محدوده ۱میلی‌متری را خواهند داشت.

حوضه آبریز قره قوم هم در هفته منتهی به ۲۳ اردیبهشت بیشینه بارش ۱۶ میلی‌متری و متوسط محدوده۳ میلی‌متر را تجربه خواهد کرد.

در هفته منتهی به ۲۳ اردیبهشت‌ماه حوضه آبریز مرزی شرق بیشینه بارش ۳ میلی‌متر دارد که متوسط محدوده آن صفر میلی‌متر است.

هفته منتهی به ۲۳ اردیبهشت از میان حوضه‌های آبریز درجه‌دو کشور چهار حوضه بدون بارش خواهند بود.

فلش

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مؤسسه تحقيقات آب به عنوان تخصصي‌ترين فعالان عرصه تحقيق و پژوهش در صنعت آب و فاضلاب كشور، با داشتن دو پژوهشكده در تهران و سه مركز ملي مطالعاتي – تحقيقاتي در شهرهاي تهران،‌ ساری، و شيراز‌ همواره كوشيده تا با استفاده از كارشناسان و متخصصان بخش‌هاي مرتبط با اين صنعت و قراردادن فضايي مناسب در اختيار آن‌ها به منظور تجربی ساختن آموخته‌هاي تئوري، هدف انجام پژوهش با زمينه تجاری‌سازی را در سازمان‌ها و مؤسسات تحقيقاتی نهادينه سازد.

ارتباط با ما
logo-samandehi
نقشه گوگل
اسکرول به بالا