میزان تبخیر در حوضه‌های آبریز کشور این هفته و هفته بعد افزایش دارد

موسسه تحقیقات آب وضعیت تبخیر آب در حوضه‌های آبریز اصلی و فرعی کشور برای این هفته و هفته منتهی به ۶ خردادماه پیش‌بینی کرد که بر این اساس هفته آینده میزان تبخیر در برخی حوضه‌های بیشتر خواهد بود.

به گزارش روابط عمومی موسسه تحقیقات آب، برای هفته جاری، وضعیت پتانسیل تبخیر نسبت به متوسط ۵ سال اخیر در بیشتر مناطق کشور به‌جز سواحل دریای خزر و شمال غرب کشور افزایشی و نسبت به هفته گذشته نیز در بیشتر مناطق کشور (به‌جز برخی از مناطق واقع در مرکز، شرق و جنوب کشور) افزایشی خواهد بود.

وضعیت پتانسیل تبخیر برای هفته دوم (منتهی به ۶ خردادماه) نسبت به متوسط ۵ سال اخیر در بیشتر مناطق کشور (به‌جز سواحل دریای خزر و شمال غرب کشور) افزایشی و نسبت به هفته گذشته در عمده مناطق کشور همراه با افزایش پیش‌بینی می‌شود.

اختلاف هفتگی پتانسیل تبخیر در حوضه آبریز دریای خزر در این هفته (منتهی به ۳۰ اردیبهشت) نسبت به هفته گذشته ۲.۳ میلی‌متر است درحالی‌که این میزان نسبت به دوره مشابه ۵ سال اخیر منفی ۰.۳ میلی‌متر است.

این وضعیت برای حوضه آبریز دریاچه ارومیه به این شکل است که نسبت به هفته گذشته ۱.۸ میلی‌متر خواهد بود و این میزان نسبت به دوره مشابه ۵ سال اخیر ۰.۱ میلی‌متر است.

اختلاف هفتگی پتانسیل تبخیر در حوضه آبریز فلات مرکزی در این هفته (منتهی به ۳۰ اردیبهشت) نسبت به هفته گذشته ۰.۵ میلی‌متر است درحالی‌که این میزان نسبت به دوره مشابه ۵ سال اخیر ۱.۲ میلی‌متر است.

این وضعیت برای حوضه آبریز قره قوم به این شکل است که نسبت به هفته گذشته ۰.۸ میلی‌متر خواهد بود و این میزان نسبت به دوره مشابه ۵ سال اخیر منفی ۰.۲ میلی‌متر است.

اختلاف هفتگی پتانسیل تبخیر در حوضه آبریز مرزی شرق در این هفته (منتهی به ۳۰ اردیبهشت) نسبت به هفته گذشته ۰.۶ میلی‌متر است درحالی‌که این میزان نسبت به دوره مشابه ۵ سال اخیر ۱.۲ میلی‌متر است.

این وضعیت برای حوضه آبریز خلیج‌فارس و دریای عمان به این شکل است که نسبت به هفته گذشته ۱ میلی‌متر خواهد بود و این میزان نسبت به دوره مشابه ۵ سال اخیر ۱.۳ میلی‌متر است.

اختلاف هفتگی پتانسیل تبخیر در حوضه آبریز دریای خزر در هفته منتهی به ۶ خردادماه نسبت به هفته گذشته ۳.۱ میلی‌متر خواهد بود درحالی‌که این میزان نسبت به دوره مشابه ۵ سال اخیر صفر میلی‌متر است.

این وضعیت برای حوضه آبریز دریاچه ارومیه به این شکل است که نسبت به هفته گذشته ۲.۴ میلی‌متر خواهد بود و این میزان نسبت به دوره مشابه ۵ سال اخیر ۰.۲ میلی‌متر خواهد بود.

اختلاف هفتگی پتانسیل تبخیر در حوضه آبریز فلات مرکزی در هفته منتهی به ۶ خردادماه نسبت به هفته گذشته ۱.۶ میلی‌متر است درحالی‌که این میزان نسبت به دوره مشابه ۵ سال اخیر ۱.۹ میلی‌متر است.

این وضعیت برای حوضه آبریز قره قوم به این شکل است که نسبت به هفته گذشته ۲.۹ میلی‌متر خواهد بود و این میزان نسبت به دوره مشابه ۵ سال اخیر ۱.۱ میلی‌متر خواهد بود.

اختلاف هفتگی پتانسیل تبخیر در حوضه آبریز مرزی شرق در هفته منتهی به ۶ خردادماه نسبت به هفته گذشته ۲.۱ میلی‌متر است درحالی‌که این میزان نسبت به دوره مشابه ۵ سال اخیر ۲.۲ میلی‌متر است.

این وضعیت برای حوضه آبریز خلیج‌فارس و دریای عمان به این شکل است که نسبت به هفته گذشته ۱.۷ میلی‌متر خواهد بود و این میزان نسبت به دوره مشابه ۵ سال اخیر ۱.۵ میلی‌متر خواهد بود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مؤسسه تحقيقات آب به عنوان تخصصي‌ترين فعالان عرصه تحقيق و پژوهش در صنعت آب و فاضلاب كشور، با داشتن دو پژوهشكده در تهران و سه مركز ملي مطالعاتي – تحقيقاتي در شهرهاي تهران،‌ ساری، و شيراز‌ همواره كوشيده تا با استفاده از كارشناسان و متخصصان بخش‌هاي مرتبط با اين صنعت و قراردادن فضايي مناسب در اختيار آن‌ها به منظور تجربی ساختن آموخته‌هاي تئوري، هدف انجام پژوهش با زمينه تجاری‌سازی را در سازمان‌ها و مؤسسات تحقيقاتی نهادينه سازد.

ارتباط با ما
logo-samandehi
نقشه گوگل
اسکرول به بالا