روند افزایشی میزان تبخیر آب در حوضه‌های آبریز شمال شرق و جنوب غرب

بررسی وضعیت تبخیر در حوضه‌های آبریز کشور نشان از آن دارد که در برخی حوضه‌ها با کاهش و در برخی حوضه‌ها با افزایش تبخیر روبرو خواهد بود.

به گزارش روابط عمومی موسسه تحقیقات آب، در هفته جاری، وضعیت پتانسیل تبخیر نسبت به متوسط ۵ سال اخیر در نواحی واقع در شرق تا شمال شرق و بخش‌های از شمال و جنوب غرب تا مرکز کشور افزایشی و در سایر مناطق به‌ویژه جنوب شرق کشور به‌صورت پراکنده کاهشی است و نسبت به هفته گذشته نیز الگوی تقریباً مشابه حاکم است.

 وضعیت پتانسیل تبخیر برای هفته دوم (منتهی به ۱۷ تیرماه) نسبت به متوسط ۵ سال اخیر به‌صورت پراکنده در سطح کشور (به‌خصوص سواحل دریای خزر، شمال شرق و جنوب غرب کشور) افزایشی و نسبت به هفته گذشته برای مناطق واقع در جنوب شرق تا مرکز کشور کاهشی و در نواحی شمال، شمال شرق و جنوب غرب کشور افزایشی خواهد بود.

اختلاف هفتگی پتانسیل تبخیر در حوضه آبریز دریای خزر در هفته منتهی به ۱۰ تیر نسبت به هفته گذشته صفر میلی‌متر خواهد بود درحالی‌که این میزان نسبت به دوره مشابه ۵ سال اخیر ۰۲ میلی‌متر است.

این وضعیت برای حوضه آبریز دریاچه ارومیه به این شکل است که نسبت به هفته گذشته منفی ۰.۴ میلی‌متر خواهد بود و این میزان نسبت به دوره مشابه ۵ سال اخیر نیز منفی ۰.۱ میلی‌متر است.

اختلاف هفتگی پتانسیل تبخیر در حوضه آبریز فلات مرکزی در هفته منتهی به ۱۰ تیرماه نسبت به هفته گذشته ۰.۲ میلی‌متر است درحالی‌که این میزان نسبت به دوره مشابه ۵ سال اخیر ۰.۷ میلی‌متر است.

این وضعیت برای حوضه آبریز قره قوم به این شکل است که نسبت به هفته گذشته ۱.۶ میلی‌متر خواهد بود و این میزان نسبت به دوره مشابه ۵ سال اخیر ۱.۲ میلی‌متر خواهد بود.

اختلاف هفتگی پتانسیل تبخیر در حوضه آبریز مرزی شرق در هفته منتهی به ۱۰ تیرماه نسبت به هفته گذشته ۰.۹ میلی‌متر است درحالی‌که این میزان نسبت به دوره مشابه ۵ سال اخیر ۰.۸ میلی‌متر است.

این وضعیت برای حوضه آبریز خلیج‌فارس و دریای عمان به این شکل است که نسبت به هفته گذشته منفی ۰.۳ میلی‌متر خواهد بود و این میزان نسبت به دوره مشابه ۵ سال اخیر صفر میلی‌متر است.

اختلاف هفتگی پتانسیل تبخیر در حوضه آبریز دریای خزر در هفته منتهی به ۱۷ ماه نسبت به هفته گذشته ۰.۴ میلی‌متر خواهد بود درحالی‌که این میزان نسبت به دوره مشابه ۵ سال اخیر ۰.۶ میلی‌متر است.

این وضعیت برای حوضه آبریز دریاچه ارومیه به این شکل است که نسبت به هفته گذشته منفی ۰.۱ میلی‌متر خواهد بود و این میزان نسبت به دوره مشابه ۵ سال اخیر ۰.۴ میلی‌متر خواهد بود.

اختلاف هفتگی پتانسیل تبخیر در حوضه آبریز فلات مرکزی در هفته منتهی به ۱۷ تیرماه نسبت به هفته گذشته ۰.۲ میلی‌متر است درحالی‌که این میزان نسبت به دوره مشابه ۵ سال اخیر ۰.۶ میلی‌متر است.

این وضعیت برای حوضه آبریز قره قوم به این شکل است که نسبت به هفته گذشته ۱.۲ میلی‌متر خواهد بود و این میزان نسبت به دوره مشابه ۵ سال اخیر ۰.۲ میلی‌متر خواهد بود.

اختلاف هفتگی پتانسیل تبخیر در حوضه آبریز مرزی شرق در هفته منتهی به ۱۷ تیرماه نسبت به هفته گذشته یک میلی‌متر است درحالی‌که این میزان نسبت به دوره مشابه ۵ سال اخیر ۰.۸ میلی‌متر است.

این وضعیت برای حوضه آبریز خلیج‌فارس و دریای عمان به این شکل است که نسبت به هفته گذشته منفی ۰.۱ میلی‌متر خواهد بود و این میزان نسبت به دوره مشابه ۵ سال اخیر ۰.۳ میلی‌متر خواهد بود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مؤسسه تحقيقات آب به عنوان تخصصي‌ترين فعالان عرصه تحقيق و پژوهش در صنعت آب و فاضلاب كشور، با داشتن دو پژوهشكده در تهران و سه مركز ملي مطالعاتي – تحقيقاتي در شهرهاي تهران،‌ ساری، و شيراز‌ همواره كوشيده تا با استفاده از كارشناسان و متخصصان بخش‌هاي مرتبط با اين صنعت و قراردادن فضايي مناسب در اختيار آن‌ها به منظور تجربی ساختن آموخته‌هاي تئوري، هدف انجام پژوهش با زمينه تجاری‌سازی را در سازمان‌ها و مؤسسات تحقيقاتی نهادينه سازد.

ارتباط با ما
logo-samandehi
نقشه گوگل
اسکرول به بالا