روند تبخیر آب در حوضه‌های آبریز هفته آینده افزایش می‌یابد

بررسی وضعیت تبخیر در حوضه‌های آبریز کشور نشان از آن دارد که در این هفته از شدت تبخیر کاسته می‌شود، اما هفته آینده این روند با افزایش روبه‌رو خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی موسسه تحقیقات آب، در هفته جاری وضعیت پتانسیل تبخیر نسبت به متوسط ۵ سال اخیر به‌جز بخش‌هایی از شمال و شمال غرب کشور، در سایر مناطق کاهشی و نسبت به هفته گذشته برای مناطق واقع در سواحل دریای خزر و شرق تا جنوب شرق افزایشی و برای سایر مناطق کشور به‌صورت پراکنده کاهشی خواهد بود.

وضعیت پتانسیل تبخیر برای هفته دوم منتهی به ۲۱ مرداد نسبت به متوسط ۵ سال اخیر به‌صورت پراکنده برای بخش‌هایی از غرب و مرکز کشور افزایشی خواهد بود و نسبت به هفته گذشته در جنوب شرق کشور و سواحل دریای خزر همراه با افزایش پیش‌بینی می‌شود.

بر پایه این گزارش، اختلاف هفتگی پتانسیل تبخیر در حوضه آبریز دریای خزر در هفته منتهی به ۱۴ مرداد نسبت به هفته گذشته ۱.۷ میلی‌متر است، درحالی‌که این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر ۰.۴ میلی‌متر است.

این وضعیت برای حوضه آبریز دریاچه ارومیه به این شکل است که نسبت به هفته گذشته ۰.۵ میلی‌متر و این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر نیز هشت‌دهم میلی‌متر است.

اختلاف هفتگی پتانسیل تبخیر در حوضه آبریز فلات مرکزی در هفته منتهی به چهاردهم مردادماه نسبت به هفته گذشته منفی ۴ دهم میلی‌متر است، همچنین این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر منفی ۶ دهم میلی‌متر است.

این وضعیت برای حوضه آبریز قره‌قوم به این شکل است که نسبت به هفته گذشته منفی ۱.۳ میلی‌متر و این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر منفی یک میلی‌متر است.

اختلاف هفتگی پتانسیل تبخیر در حوضه آبریز مرزی شرق در هفته منتهی به ۱۴ مردادماه نسبت به هفته گذشته ۱.۶ میلی‌متر است، درحالی‌که این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر منفی ۰.۲ میلی‌متر است.

این وضعیت برای حوضه آبریز خلیج‌فارس و دریای عمان به این شکل است که نسبت به هفته گذشته منفی ۰.۶ میلی‌متر و این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر منفی ۱.۳‌ میلی‌متر است.

اختلاف هفتگی پتانسیل تبخیر در حوضه آبریز دریای خزر در هفته منتهی به ۲۱ مردادماه نسبت به هفته گذشته یک میلی‌متر خواهد بود، درحالی‌که این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر منفی دودهم میلی‌متر است.

این وضعیت برای حوضه آبریز دریاچه ارومیه به این شکل است که نسبت به هفته گذشته منفی ۰.۲ میلی‌متر خواهد بود و این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر دودهم میلی‌متر خواهد بود.

اختلاف هفتگی پتانسیل تبخیر در حوضه آبریز فلات مرکزی در هفته منتهی به ۲۱ مردادماه نسبت به هفته گذشته سه‌دهم میلی‌متر است، درحالی‌که این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر دودهم میلی‌متر است.

این وضعیت برای حوضه آبریز قره‌قوم به این شکل است که نسبت به هفته گذشته منفی ۰.۹ میلی‌متر خواهد بود و این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر منفی پنج‌دهم میلی‌متر خواهد بود.

اختلاف هفتگی پتانسیل تبخیر در حوضه آبریز مرزی شرق در هفته منتهی به ۲۱ مردادماه نسبت به هفته گذشته ۱.۷ دهم میلی‌متر است، درحالی‌که این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر یک‌دهم میلی‌متر است.

این وضعیت برای حوضه آبریز خلیج‌فارس و دریای عمان به این شکل است که نسبت به هفته گذشته چهاردهم میلی‌متر خواهد بود و این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر منفی یک‌دهم میلی‌متر خواهد بود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مؤسسه تحقيقات آب به عنوان تخصصي‌ترين فعالان عرصه تحقيق و پژوهش در صنعت آب و فاضلاب كشور، با داشتن دو پژوهشكده در تهران و سه مركز ملي مطالعاتي – تحقيقاتي در شهرهاي تهران،‌ ساری، و شيراز‌ همواره كوشيده تا با استفاده از كارشناسان و متخصصان بخش‌هاي مرتبط با اين صنعت و قراردادن فضايي مناسب در اختيار آن‌ها به منظور تجربی ساختن آموخته‌هاي تئوري، هدف انجام پژوهش با زمينه تجاری‌سازی را در سازمان‌ها و مؤسسات تحقيقاتی نهادينه سازد.

ارتباط با ما
logo-samandehi
نقشه گوگل
اسکرول به بالا