تبخیر آب در حوضه‌های آبریز هفته آینده افزایش می‌یابد

بررسی وضعیت تبخیر در حوضه‌های آبریز کشور نشان از آن دارد که در این هفته و هفته آینده این روند با افزایش روبه‌رو خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی موسسه تحقیقات آب، وضعیت پتانسیل تبخیر نسبت به متوسط ۵ سال اخیر به‌صورت پراکنده در برخی از مناطق کشور افزایشی و نسبت به هفته گذشته برای مناطق واقع در نواحی جنوبی تا مرکز کشور افزایشی خواهد بود.

وضعیت پتانسیل تبخیر برای هفته دوم نسبت به متوسط ۵ سال اخیر به‌جز جنوب شرق کشور، در سایر مناطق کشور عمدتاً همراه با افزایش خواهد بود.

 همچنین وضعیت پتانسیل تبخیر برای هفته دوم نسبت به هفته گذشته، دارای الگوی تقریباً مشابه در مقایسه با دوره ۵ سال اخیر خواهد بود

بر پایه این گزارش، اختلاف هفتگی پتانسیل تبخیر در حوضه آبریز دریای خزر در هفته منتهی به ۲۱ مرداد نسبت به هفته گذشته صفر میلی‌متر است، درحالی‌که این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر ۰.۴ میلی‌متر است.

این وضعیت برای حوضه آبریز دریاچه ارومیه به این شکل است که نسبت به هفته گذشته منفی ۰.۴ میلی‌متر و این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر نیز ۶ دهم میلی‌متر است.

اختلاف هفتگی پتانسیل تبخیر در حوضه آبریز فلات مرکزی در هفته منتهی به ۲۱ مردادماه نسبت به هفته گذشته ۸ دهم میلی‌متر است، همچنین این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر ۳ دهم میلی‌متر است.

این وضعیت برای حوضه آبریز قره‌قوم به این شکل است که نسبت به هفته گذشته ۰.۵ میلی‌متر و این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر منفی د و دهم میلی‌متر است.

اختلاف هفتگی پتانسیل تبخیر در حوضه آبریز مرزی شرق در هفته منتهی به ۲۱ مردادماه نسبت به هفته گذشته ۱ میلی‌متر است، درحالی‌که این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر ۰.۷ میلی‌متر است.

این وضعیت برای حوضه آبریز خلیج‌فارس و دریای عمان به این شکل است که نسبت به هفته گذشته ۱.۴ میلی‌متر و این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر ۰.۳‌ میلی‌متر است.

اختلاف هفتگی پتانسیل تبخیر در حوضه آبریز دریای خزر در هفته منتهی به ۲۸ مردادماه نسبت به هفته گذشته ۱.۶ میلی‌متر خواهد بود، درحالی‌که این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر ۲.۳ میلی‌متر است.

این وضعیت برای حوضه آبریز دریاچه ارومیه به این شکل است که نسبت به هفته گذشته ۰.۴ میلی‌متر خواهد بود و این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر ۱.۷ میلی‌متر خواهد بود.

اختلاف هفتگی پتانسیل تبخیر در حوضه آبریز فلات مرکزی در هفته منتهی به ۲۸ مردادماه نسبت به هفته گذشته چهاردهم میلی‌متر است، درحالی‌که این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر چهاردهم میلی‌متر است.

این وضعیت برای حوضه آبریز قره‌قوم به این شکل است که نسبت به هفته گذشته ۱.۶ میلی‌متر خواهد بود و این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر ۲.۱ میلی‌متر خواهد بود.

اختلاف هفتگی پتانسیل تبخیر در حوضه آبریز مرزی شرق در هفته منتهی به ۲۸ مردادماه نسبت به هفته گذشته منفی هفت‌دهم میلی‌متر است، درحالی‌که این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر منفی دودهم میلی‌متر است.

این وضعیت برای حوضه آبریز خلیج‌فارس و دریای عمان به این شکل است که نسبت به هفته گذشته یک میلی‌متر خواهد بود و این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر دودهم میلی‌متر خواهد بود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مؤسسه تحقيقات آب به عنوان تخصصي‌ترين فعالان عرصه تحقيق و پژوهش در صنعت آب و فاضلاب كشور، با داشتن دو پژوهشكده در تهران و سه مركز ملي مطالعاتي – تحقيقاتي در شهرهاي تهران،‌ ساری، و شيراز‌ همواره كوشيده تا با استفاده از كارشناسان و متخصصان بخش‌هاي مرتبط با اين صنعت و قراردادن فضايي مناسب در اختيار آن‌ها به منظور تجربی ساختن آموخته‌هاي تئوري، هدف انجام پژوهش با زمينه تجاری‌سازی را در سازمان‌ها و مؤسسات تحقيقاتی نهادينه سازد.

ارتباط با ما
logo-samandehi
نقشه گوگل
اسکرول به بالا