وضعیت تبخیر آب در حوضه‌های آبریز چگونه است

بررسی وضعیت تبخیر در حوضه‌های آبریز کشور نشان از آن دارد که در این هفته و هفته آینده برای برخی حوضه‌ها این روند با افزایش روبه‌رو خواهد شد و برای برخی حوضه‌ها کاهش خواهد بود.

به گزارش روابط عمومی موسسه تحقیقات آب، وضعیت پتانسیل تبخیر نسبت به متوسط ۵ سال اخیر به‌جز برای مناطق واقع در جنوب شرق کشور، به‌صورت پراکنده در برخی از مناطق کشور (به‌خصوص سواحل دریای خزر) افزایشی و نسبت به هفته گذشته برای مناطق شمالی کشور افزایشی و در سایر مناطق (به‌خصوص جنوب شرق کشور) به‌صورت پراکنده کاهشی خواهد بود. وضعیت پتانسیل تبخیر برای هفته دوم نسبت به متوسط ۵ سال اخیر به‌صورت پراکنده برای برخی از مناطق کشور همراه با افزایش خواهد بود.

همچنین وضعیت پتانسیل تبخیر برای هفته دوم نسبت به هفته گذشته، به‌جز سواحل دریای خزر و برخی از مناطق واقع در جنوب غرب کشور، در سایر مناطق کاهشی خواهد بود.

بر پایه این گزارش، اختلاف هفتگی پتانسیل تبخیر در حوضه آبریز دریای خزر در هفته منتهی به ۲۸ مرداد نسبت به هفته گذشته ۱.۹ میلی‌متر است، درحالی‌که این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر ۲.۱ میلی‌متر است.

این وضعیت برای حوضه آبریز دریاچه ارومیه به این شکل است که نسبت به هفته گذشته ۰.۸ میلی‌متر و این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر نیز ۱.۶ میلی‌متر است.

اختلاف هفتگی پتانسیل تبخیر در حوضه آبریز فلات مرکزی در هفته منتهی به ۲۸ مردادماه نسبت به هفته گذشته منفی ۷ دهم میلی‌متر است، همچنین این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر ۲ دهم میلی‌متر است.

این وضعیت برای حوضه آبریز قره‌قوم به این شکل است که نسبت به هفته گذشته ۰.۲ میلی‌متر و این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر ۱.۳ میلی‌متر است.

اختلاف هفتگی پتانسیل تبخیر در حوضه آبریز مرزی شرق در هفته منتهی به ۲۸ مردادماه نسبت به هفته گذشته منفی ۱.۸ میلی‌متر است، درحالی‌که این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر منفی ۰.۳ میلی‌متر است.

این وضعیت برای حوضه آبریز خلیج‌فارس و دریای عمان به این شکل است که نسبت به هفته گذشته منفی ۷ دهم میلی‌متر و این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر منفی ۰.۱‌ میلی‌متر است.

اختلاف هفتگی پتانسیل تبخیر در حوضه آبریز دریای خزر در هفته منتهی به ۴ شهریورماه نسبت به هفته گذشته ۱.۲ میلی‌متر خواهد بود، درحالی‌که این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر ۱.۴ میلی‌متر است.

این وضعیت برای حوضه آبریز دریاچه ارومیه به این شکل است که نسبت به هفته گذشته ۰.۲ میلی‌متر خواهد بود و این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر ۱.۱ میلی‌متر خواهد بود.

اختلاف هفتگی پتانسیل تبخیر در حوضه آبریز فلات مرکزی در هفته منتهی به ۴ شهریورماه نسبت به هفته گذشته منفی یک میلی‌متر است، درحالی‌که این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر دودهم میلی‌متر است.

این وضعیت برای حوضه آبریز قره‌قوم به این شکل است که نسبت به هفته گذشته منفی ۷ دهم میلی‌متر خواهد بود و این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر ۴ دهم میلی‌متر خواهد بود.

اختلاف هفتگی پتانسیل تبخیر در حوضه آبریز مرزی شرق در هفته منتهی به ۴ شهریورماه نسبت به هفته گذشته منفی ۱.۵ میلی‌متر است، درحالی‌که این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر سه‌دهم میلی‌متر است.

این وضعیت برای حوضه آبریز خلیج‌فارس و دریای عمان به این شکل است که نسبت به هفته گذشته منفی ۰.۵ میلی‌متر خواهد بود و این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر ۴ دهم میلی‌متر خواهد بود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مؤسسه تحقيقات آب به عنوان تخصصي‌ترين فعالان عرصه تحقيق و پژوهش در صنعت آب و فاضلاب كشور، با داشتن دو پژوهشكده در تهران و سه مركز ملي مطالعاتي – تحقيقاتي در شهرهاي تهران،‌ ساری، و شيراز‌ همواره كوشيده تا با استفاده از كارشناسان و متخصصان بخش‌هاي مرتبط با اين صنعت و قراردادن فضايي مناسب در اختيار آن‌ها به منظور تجربی ساختن آموخته‌هاي تئوري، هدف انجام پژوهش با زمينه تجاری‌سازی را در سازمان‌ها و مؤسسات تحقيقاتی نهادينه سازد.

ارتباط با ما
logo-samandehi
نقشه گوگل
اسکرول به بالا