تداوم کاهشی بارش‌ها در حوضه‌های آبریز

موسسه تحقیقات آب وزارت نیرو در جدیدترین پیش‌بینی خود از تداوم بارش در هفته جاری در حوضه‌های آبریز کشور خبر داد و اعلام کرد: هفته آینده حوضه‌های آبریز سواحل دریای خزر و شمال شرق شاهد بارش خواهند بود.

به گزارش روابط عمومی موسسه تحقیقات آب، برای هفته جاری وقوع بارش‌ها در مناطق جنوب غربی و به‌صورت پراکنده در مرکز، جنوب و شرق کشور پیش‌بینی می‌شود.

همچنین با توجه به چشم‌انداز بارش پیش‌بینی‌شده برای هفته آینده، وقوع بارش‌ها در سواحل دریای خزر و شمال شرق کشور مورد انتظار است.

بر پایه این گزارش، حوضه آبریز خلیج‌فارس و دریای عمان این هفته بیشینه بارش ۳۰.۹ میلی‌متری و متوسط محدوده ۳.۶ میلی‌متری را دارد که بیشترین میزان در میان حوضه‌های آبریز کشور است.

مقام دوم پر بارش‌های این هفته مربوط به حوضه آبریز فلات مرکزی با بیشینه بارش ۲۵.۲ میلی‌متر و متوسط محدوده ۱.۱ میلی‌متری است.

پس‌ازآن حوضه آبریز مرزی شرق بیشینه بارش ۲۱.۱ میلی‌متری و متوسط محدوده ۱.۵ میلی‌متری را تجربه می‌کند.

هفته جاری حوضه‌ آبریز دریاچه ارومیه بیشینه بارش ۱۱.۱ میلی‌متر و محدوده بارش ۰.۸ میلی‌متری را شاهد خواهد بود.

حوضه آبریز دریای خزر هم بیشینه بارش ۷.۶ میلی‌متری با متوسط محدوده ۶ دهم میلی‌متری دارد.

حوضه آبریز قره قوم هم این هفته بیشینه بارش ۴ ‌دهم میلی‌متری با متوسط بارش صفر میلی‌متر پایین‌ترین میزان بارش حوضه‌های آبریز را دارد.

از این هفته ۳۰ حوضه آبریز درجه‌دو کشور ۱ حوضه بدون بارش است و روند بارش‌ها نسبت به هفته قبل کاهش دارد.

در هفته منتهی به ۲ دی‌ماه همه حوضه‌های ۶ گانه اصلی آبریز کشور بارش‌هایی را دریافت خواهند کرد.

بر این ‌اساس حوضه آبریز دریای خزر در هفته منتهی به ۲ دی‌ماه بیشینه بارش ۶۷.۹ میلی‌متری و متوسط محدوده ۶.۲ میلی‌متری را خواهد داشت که بیشترین میزان در بین حوضه‌های آبریز کشور خواهد بود.

هفته منتهی به ۲ دی‌ماه حوضه‌ آبریز قره قوم بیشینه بارش ۱۲.۲ میلی‌متری با متوسط محدوده ۳ میلی‌متری را تجربه خواهد کرد.

هفته آینده حوضه‌ آبریز فلات مرکزی بیشینه بارش ۷.۵ میلی‌متری و متوسط محدوده ۰.۲ میلی‌متری را تجربه خواهد کرد

حوضه‌ آبریز خلیج‌فارس و دریای عمان هم در هفته منتهی به ۲ دی‌ماه بیشینه بارش ۲.۸ میلی‌متری و متوسط محدوده صفر میلی‌متری را تجربه خواهد کرد.

حوضه آبریز مرزی شرق در هفته منتهی به ۲ دی‌ماه بیشینه بارش ۱.۳ میلی‌متر با متوسط محدوده صفر میلی‌متر را تجربه خواهد کرد.

حوضه آبریز دریاچه ارومیه هم در هفته منتهی به ۲ دی‌ماه بیشینه بارش ۱.۱ میلی‌متری و متوسط محدوده صفر میلی‌متری خواهد داشت.

همچنین، از مجموع ۳۰ حوضه آبریز درجه ‌۲ نیز ۸ حوضه‌ قطره‌ای باران نخواهند داشت.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مؤسسه تحقيقات آب به عنوان تخصصي‌ترين فعالان عرصه تحقيق و پژوهش در صنعت آب و فاضلاب كشور، با داشتن دو پژوهشكده در تهران و سه مركز ملي مطالعاتي – تحقيقاتي در شهرهاي تهران،‌ ساری، و شيراز‌ همواره كوشيده تا با استفاده از كارشناسان و متخصصان بخش‌هاي مرتبط با اين صنعت و قراردادن فضايي مناسب در اختيار آن‌ها به منظور تجربی ساختن آموخته‌هاي تئوري، هدف انجام پژوهش با زمينه تجاری‌سازی را در سازمان‌ها و مؤسسات تحقيقاتی نهادينه سازد.

ارتباط با ما
logo-samandehi
نقشه گوگل
اسکرول به بالا