تداوم روند کاهش تبخیر آب در حوضه‌های آبریز طی دو هفته آینده

بررسی وضعیت تبخیر در حوضه‌های آبریز کشور نشان از آن دارد که در این هفته و هفته آینده روند تبخیر نسبت به هفته قبل تغییر چندانی نداشته و همچنان کاهشی است.

به گزارش روابط عمومی موسسه تحقیقات آب، برای هفته اول، وضعیت پتانسیل تبخیر نسبت به متوسط ۵ سال اخیر در سواحل دریای خزر و جنوب غربی کشور به‌صورت پراکنده کاهشی پیش‌بینی می‌شود و نسبت به هفته گذشته در مناطق جنوب غربی و جنوب شرقی به‌صورت پراکنده همراه با کاهش مورد انتظار است.

 وضعیت پتانسیل تبخیر برای هفته دوم نسبت به متوسط ۵ سال اخیر در کل کشور به‌صورت محدود و پراکنده کاهشی خواهد بود و همچنین برای هفته دوم نسبت به هفته گذشته، در نواحی جنوبی کشور (به‌خصوص استان هرمزگان) کاهشی پیش‌بینی می‌شود.

بر پایه این گزارش، اختلاف هفتگی پتانسیل تبخیر در حوضه آبریز دریای خزر در هفته منتهی به ۹ دی نسبت به هفته گذشته منفی ۰.۲ میلی‌متر است، درحالی‌که این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر منفی ۰.۵ میلی‌متر است.

این وضعیت برای حوضه آبریز دریاچه ارومیه به این شکل است که نسبت به هفته گذشته منفی ۲ دهم میلی‌متر و این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر منفی ۱ دهم میلی‌متر است.

اختلاف هفتگی پتانسیل تبخیر در حوضه آبریز فلات مرکزی در هفته منتهی به ۹ دی نسبت به هفته گذشته منفی ۲ دهم میلی‌متر است، همچنین این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر هم منفی ۳ میلی‌متر است.

این وضعیت برای حوضه آبریز قره‌قوم به این شکل است که نسبت به هفته گذشته منفی ۳ دهم میلی‌متر و این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر هم منفی ۴ دهم میلی‌متر است.

اختلاف هفتگی پتانسیل تبخیر در حوضه آبریز مرزی شرق در هفته منتهی به ۹ دی نسبت به هفته گذشته منفی ۴ دهم میلی‌متر است، درحالی‌که این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر منفی ۳ دهم میلی‌متر است.

این وضعیت برای حوضه آبریز خلیج‌فارس و دریای عمان به این شکل است که نسبت به هفته گذشته منفی ۶ دهم میلی‌متر و این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر منفی ۴ دهم میلی‌متر است.

اختلاف هفتگی پتانسیل تبخیر در حوضه آبریز دریای خزر در هفته منتهی به ۱۶ دی‌ماه نسبت به هفته گذشته منفی ۰.۱ میلی‌متر خواهد بود، درحالی‌که این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر منفی ۳ دهم میلی‌متر است.

این وضعیت برای حوضه آبریز دریاچه ارومیه به این شکل است که نسبت به هفته گذشته منفی ۲ دهم میلی‌متر خواهد بود و این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر منفی ۱ دهم میلی‌متر خواهد بود.

اختلاف هفتگی پتانسیل تبخیر در حوضه آبریز فلات مرکزی در هفته منتهی به ۱۶ دی‌ماه نسبت به هفته گذشته منفی ۰.۴ میلی‌متر است، درحالی‌که این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر منفی ۵ دهم میلی‌متر است.

این وضعیت برای حوضه آبریز قره‌‌قوم به این شکل است که نسبت به هفته گذشته منفی ۵ دهم میلی‌متر خواهد بود و این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر منفی ۴ دهم میلی‌متر خواهد بود.

اختلاف هفتگی پتانسیل تبخیر در حوضه آبریز مرزی شرق در هفته منتهی به ۱۶ دی‌ماه نسبت به هفته گذشته منفی ۷ دهم میلی‌متر است، درحالی‌که این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر منفی ۵ دهم میلی‌متر است.

این وضعیت برای حوضه آبریز خلیج‌فارس و دریای عمان به این شکل است که نسبت به هفته گذشته منفی ۹ دهم میلی‌متر خواهد بود و این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر منفی ۶ دهم میلی‌متر خواهد بود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مؤسسه تحقيقات آب به عنوان تخصصي‌ترين فعالان عرصه تحقيق و پژوهش در صنعت آب و فاضلاب كشور، با داشتن دو پژوهشكده در تهران و سه مركز ملي مطالعاتي – تحقيقاتي در شهرهاي تهران،‌ ساری، و شيراز‌ همواره كوشيده تا با استفاده از كارشناسان و متخصصان بخش‌هاي مرتبط با اين صنعت و قراردادن فضايي مناسب در اختيار آن‌ها به منظور تجربی ساختن آموخته‌هاي تئوري، هدف انجام پژوهش با زمينه تجاری‌سازی را در سازمان‌ها و مؤسسات تحقيقاتی نهادينه سازد.

ارتباط با ما
logo-samandehi
نقشه گوگل
اسکرول به بالا