حوضه‌ آبریز فلات مرکزی، پر بارش در هفته آینده/کاهش محسوس بارش در این هفته

در هفته جاری حوضه‌های آبریز کشور با کاهش محسوس بارش مواجه است و هفته آینده حوضه آبریز فلات مرکزی دارای بالاترین میزان بارش خواهد بود.

به گزارش روابط عمومی موسسه تحقیقات آب وزارت نیرو، وضعیت بارش‌های کشور از ابتدای زمستان امسال کمی بهتر شده اما همچنان نسبت به دوره بلندمدت کاهشی است.

بر اساس این گزارش، برای هفته جاری وقوع بارش محسوسی در کل کشور پیش‌بینی نمی‌شود.

همچنین با توجه به چشم‌انداز بارش پیش‌بینی‌شده برای هفته آینده، وقوع بارش‌ها به‌طور عمده در مناطق شمالی، مرکز، شرق و غرب کشور مورد انتظار است.

بر پایه این گزارش، حوضه آبریز دریای خزر این هفته بیشینه بارش ۹.۳ میلی‌متری و متوسط محدوده ۳ دهم میلی‌متری را دارد که بیشترین میزان در میان حوضه‌های آبریز کشور است.

مقام دوم پر بارش‌های این هفته مربوط به حوضه آبریز مرزی شرق با بیشینه بارش ۷.۴ میلی‌متر و متوسط محدوده ۶ دهم میلی‌متری است.

هفته جاری حوضه آبریز فلات مرکزی بیشینه بارش ۷ میلی‌متر و محدوده بارش ۱ دهم میلی‌متری را شاهد خواهد بود.

حوضه آبریز دریاچه ارومیه هم این هفته بیشینه بارش ۲.۷ میلی‌متری با متوسط بارش صفر میلی‌متر را دارد.

حوضه آبریز قره قوم هم بیشینه بارش ۲.۳ میلی‌متری با متوسط محدوده ۱ دهم میلی‌متر را دارد.

حوضه آبریز خلیج‌فارس و دریای عمان بیشینه بارش ۱ میلی‌متری و متوسط محدوده صفر میلی‌متری را تجربه می‌کند.

این هفته از ۳۰ حوضه آبریز درجه‌دو کشور، ۳ حوضه بدون بارش است.

بر پایه این گزارش، در هفته منتهی به ۱۲ اسفندماه همه حوضه‌های ۶ گانه اصلی آبریز کشور بارش‌های را دریافت خواهند کرد که بالاترین میزان آن در حوضه آبریز فلات مرکزی خواهد بود.

بر این‌ اساس، حوضه آبریز فلات مرکزی در هفته منتهی به ۱۲ اسفندماه بیشینه بارش ۵۸.۱ میلی‌متری و متوسط محدوده ۶.۹ میلی‌متری را خواهد داشت که بیشترین میزان در میان حوضه‌های آبریز کشور خواهد بود.

حوضه‌ آبریز دریای خزر هم در هفته منتهی به ۱۲ اسفندماه بیشینه بارش ۵۵.۸ میلی‌متری با متوسط محدوده ۱۱.۹ میلی‌متری را تجربه خواهد کرد.

هفته آینده حوضه‌ آبریز مرزی شرق بیشینه بارش ۵۵.۹ میلی‌متری و متوسط محدوده ۳۲.۶ میلی‌متری را تجربه خواهد کرد که متوسط محدوده آن نیز ۷.۸ میلی‌متر خواهد بود.

حوضه‌ آبریز خلیج‌فارس و دریای عمان هم در هفته منتهی به ۱۲ اسفندماه بیشینه بارش ۲۹.۵ میلی‌متری و متوسط محدوده ۳.۹ میلی‌متری را تجربه خواهد کرد.

حوضه آبریز قره قوم در هفته منتهی به ۱۲ اسفندماه بیشینه بارش ۲۰.۶ میلی‌متر با متوسط محدوده ۶.۵ میلی‌متر را تجربه خواهد کرد.

حوضه آبریز دریاچه ارومیه هم در هفته منتهی به ۱۲ اسفندماه بیشینه بارش ۱۷.۹ میلی‌متری و متوسط محدوده ۲.۵ میلی‌متری خواهد داشت.

هفته آینده از ۳۰ حوضه آبریز درجه‌دو کشور، هیچ حوضه‌ای بدون بارش نخواهد بود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مؤسسه تحقيقات آب به عنوان تخصصي‌ترين فعالان عرصه تحقيق و پژوهش در صنعت آب و فاضلاب كشور، با داشتن دو پژوهشكده در تهران و سه مركز ملي مطالعاتي – تحقيقاتي در شهرهاي تهران،‌ ساری، و شيراز‌ همواره كوشيده تا با استفاده از كارشناسان و متخصصان بخش‌هاي مرتبط با اين صنعت و قراردادن فضايي مناسب در اختيار آن‌ها به منظور تجربی ساختن آموخته‌هاي تئوري، هدف انجام پژوهش با زمينه تجاری‌سازی را در سازمان‌ها و مؤسسات تحقيقاتی نهادينه سازد.

ارتباط با ما
logo-samandehi
نقشه گوگل
اسکرول به بالا