مصاحبه دکتر عباس اکبرزاده مدیر مرکز تحقیقات آب و فاضلاب با خبرگزاری ایرنا

بازچرخانی آب یکی از ضروری‌ترین راهکارها برای غلبه بر مشکلات آبی است که باید جدی‌تر به آن پرداخت.

بازچرخانی آب ضرورت امروز و فردا

بازچرخانی آب یکی از ضروری‌ترین راهکارها برای غلبه بر مشکلات آبی است که باید جدی‌تر به آن پرداخت.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، بازچرخانی و استفاده مجدد آب، مجموعه فرآیندهایی است که آب را از منابع مختلف بازیابی کرده، تصفیه و آماده استفاده مجدد می‌کند.

آب حاصل از این فرآیند را می‌توان برای اهداف سودمندی مانند کشاورزی و آبیاری، تامین آب آشامیدنی، پر کردن آب‌های زیرزمینی، فرآیندهای صنعتی و احیای محیط زیست، استفاده مجدد کرد.

استفاده مجدد از آب می‌تواند جایگزین‌هایی برای منابع آب موجود باشد و برای افزایش امنیت، پایداری و انعطاف پذیری آب مورد استفاده قرار گیرد.

منابع آبی که می‌توانند در بازچرخانی مورد استفاده قرار گیرند شامل فاضلاب شهری، فاضلاب‌های صنعتی، آب طوفان و سیل، رواناب کشاورزی و … می‌باشد.

این منابع آب به اندازه کافی تصفیه می‌شوند تا “مشخصات مناسب برای هدف” را برای استفاده بعدی خود برآورده کنند.

“مشخصات مناسب برای هدف” الزامات تصفیه برای رساندن آب از یک منبع خاص به کیفیت مورد نیاز، برای اطمینان از سلامت عمومی، حفاظت از محیط زیست، یا نیازهای خاص کاربر است.

مدیر مرکز تحقیقات آب و فاضلاب موسسه تحقیقات آب وزارت نیرو در این باره گفت: ضروری است با توجه به وضعیت منابع آب کشور ساختمان‌های جدیدی که احداث می شوند ملزم به استفاده از سامانه های بازچرخانی آب شوند.

“عباس اکبرزاده” در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: اخیرا رئیس شورای شهر تهران، شهردار تهران را ملزم به ارائه لایحه ای با مضمون بازچرخانی آب در ساختمان‌ها کرده تا همانند شهرهایی همچون اصفهان و مشهد این موضوع تصویب گردد.

وی ادامه داد: مرکز تحقیقات آب و فاضلاب توجه ویژه به مقوله بازچرخانی آب در ساختمان‌ها داشته و تحقیق و پژوهش در این زمینه را در دستور کار خود قرار داده است.

عضو هیئت علمی موسسه تحقیقات آب وزارت نیرو خاطرنشان کرد: اولویت پیشنهاد مرکز تحقیقات آب و فاضلاب جهت استفاده از چنین سامانه هایی در شهرک ها و شهرهای جدید و در دست ساخت می‌باشد. زیرا در فاز طراحی و ساخت بسترسازی و تمهیدات لازم جهت بازچرخانی آب اصولی و آسان‌تر خواهد بود.

اکبرزاده خاطرنشان کرد: الزام استفاده از سامانه‌های بازچرخانی آب در ساختمان‌ها نکته مهم و اساسی در این زمینه می‌باشد. در سال ۱۴۰۱ راهنما و دستورالعمل اجرایی شدن بازچرخانی آب تدوین و ارائه شده است اما به دلیل لازم الاجرا نبودن منشاء تحولی در صنعت ساختمان را نبوده است.

مدیر مرکز تحقیقات آب و فاضلاب موسسه تحقیقات ادامه داد: اگرچه تعدادی از ساختمان سازها به طور خود جوش به استفاده از چنین سامانه‌هایی در ساختمان‌ها روی آورده‌اند، اما هنوز الزام قانونی برای آن وجود ندارد.

اکبرزاده درباره وضعیت استفاده از پساب فاضلاب در کشور افزود: جهت استفاده از پساب سامانه‌های تصفیه فاضلاب از گذشته بحث‌هایی مطرح و از سال ۱۳۹۵ نقشه راه سامانه‌های تصفیه فاضلاب و نقشه راه نمک زدایی در دستور کار قرار گرفته است.

وی گفت: از همان زمان مرکز تحقیقات آب و فاضلاب موسسه تحقیقات آب مباحث مربوط به بازچرخانی آب و پساب را در همایش‌ها و نشست‌ها بطور جدی پیگیری نموده است.

اکبرزاده خاطرنشان کرد: خشکسالی و تنش‌های آبی و همچنین کاهش منابع آبی متعارف باعث نگاه ویژه به موضوع بازچرخانی و استفاده مجدد از آب در سطح کلان کشور شده و توجه ها را به خود جلب کرده است و تصویب مصوبه‌ای با همین مضمون در سال جاری در خصوص الزام صنایع به استفاده از سامانه‌های تصفیه فاضلاب و به ویژه باز چرخانی آب نقطه عطفی در صنعت آب کشور محسوب می‌شود.

مدیر مرکز تحقیقات آب و فاضلاب موسسه تحقیقات آب در ادامه افزود: این مصوبه که به صورت مشترک توسط شرکت مهندسی آب و فاضلاب و شرکت مادرتخصصی مدیریت منابع آب کشور مصوب و ابلاغ شد، الزام صنایع مختلف به تامین آب مورد نیاز از پساب را مورد تاکید قرار داده است هر چند اجرای آن بصورت یکباره امکان‌پذیر نیست و طی برنامه‌ریزی اجرایی مربوطه انجام خواهد شد.

وی یادآوری نمود: مصوبه مذکور یکی از موارد پیشنهادی نقشه راه تصفیه فاضلاب بوده است که در مرکز تحقیقات آب و فاضلاب تهیه و تدوین شده است و در شرایط کم آبی، استفاده صنایع از آب با کیفیت را ممنوع و آنها را به سمت بازچرخانی آب سوق خواهد داد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مؤسسه تحقيقات آب به عنوان تخصصي‌ترين فعالان عرصه تحقيق و پژوهش در صنعت آب و فاضلاب كشور، با داشتن دو پژوهشكده در تهران و سه مركز ملي مطالعاتي – تحقيقاتي در شهرهاي تهران،‌ ساری، و شيراز‌ همواره كوشيده تا با استفاده از كارشناسان و متخصصان بخش‌هاي مرتبط با اين صنعت و قراردادن فضايي مناسب در اختيار آن‌ها به منظور تجربی ساختن آموخته‌هاي تئوري، هدف انجام پژوهش با زمينه تجاری‌سازی را در سازمان‌ها و مؤسسات تحقيقاتی نهادينه سازد.

ارتباط با ما
logo-samandehi
نقشه گوگل
اسکرول به بالا