تغییر مکانی و زمانی بارش‌ها، مشکلات آبی را ایجاد کرده است

رییس موسسه تحقیقات آب وزارت نیرو گفت: تغییر زمانی و مکانی بارش‌ها در کشور سبب ایجاد حساسیت بیشتر درباره مسائل آب شده، اما حجم مخازن تغییر چندانی نداشته است.

به گزارش روابط عمومی موسسه تحقیقات آب، محمدرضا کاویان‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: هر هفته گزارش میزان بارش‌ها و آورد مخازن سدها ارائه می‌شود که بر این اساس سال گذشته حجم مخازن سدها اندکی بیش از ۲۸ میلیارد مترمکعب بوده است.

وی ادامه داد: امسال و تا هفته گذشته حجم مخازن سدها به ۳۶ میلیارد مترمکعب رسیده؛ بنابراین از نظر حجم مخازن به نظر می‌رسد شرایط نسبت به سال گذشته بهتر شده است.

رییس موسسه تحقیقات آب گفت: بحثی که در کشور، منطقه و جهان مطرح است، بحث گرمایش کره زمین است که بخصوص در این چند سال گذشته افزایش دما در حال تجربه شدن است.

کاویان‌پور بیان کرد: افزایش دما افزایش، مصرف آب و نیز افزایش میزان تبخیر آب را به همراه دارد که این‌ها خود مسئله را اندکی پررنگ‌تر می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: توزیع بارندگی در کشور تغییر کرده که این تغییر هم از نظر زمانی و هم از نظر مکانی اتفاق افتاده است.

رییس موسسه تحقیقات آب گفت: این تغییر زمانی و مکانی ترکیب با افزایش دمایی موجب بروز مشکلات شده است وگرنه حجم مخازن سدها و آورد آن‌ها تغییر چندانی ندارد و بهتر هم شده است.

کاویان‌پور تاکید کرد: اکنون ما به‌شدت دچار تغییر زمانی و مکانی بارش‌ها شده‌ایم، به‌عنوان‌مثال بارشی که در فصل بهار رخ می‌داد، اکنون در یک هفته و یا یک ماه می‌بارد و بعد کم‌تر از معمول هم است.

وی ادامه داد: تغییر مکانی هم دراین‌بین رخ می‌دهد و بروز این تغییرها به مشکلات دامن می‌زند.

به گزارش ایرنا، گزارش‌های اخیر بارش‌ها نیز بیانگر آن است که بیشترین میزان بارش در هفته‌های اخیر در شمال کشور رخ‌داده و سایر نقاط کمترین میزان بارش را داشته‌اند و حتی برخی حوضه‌های آبریز بدون بارش بوده‌اند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مؤسسه تحقيقات آب به عنوان تخصصي‌ترين فعالان عرصه تحقيق و پژوهش در صنعت آب و فاضلاب كشور، با داشتن دو پژوهشكده در تهران و سه مركز ملي مطالعاتي – تحقيقاتي در شهرهاي تهران،‌ ساری، و شيراز‌ همواره كوشيده تا با استفاده از كارشناسان و متخصصان بخش‌هاي مرتبط با اين صنعت و قراردادن فضايي مناسب در اختيار آن‌ها به منظور تجربی ساختن آموخته‌هاي تئوري، هدف انجام پژوهش با زمينه تجاری‌سازی را در سازمان‌ها و مؤسسات تحقيقاتی نهادينه سازد.

ارتباط با ما
logo-samandehi
نقشه گوگل
اسکرول به بالا