آغاز سال آبی جدید با کاهش محسوس بارش در حوضه‌های آبریز کشور

پیش‌بینی‌ها تداوم کاهش بارش‌ها در حوضه‌های آبریز درجه یک و دو کشور را در ۵ روز پایانی سال آبی جاری نشان می‌دهد، به‌طوری‌که این هفته دو حوضه آبریز اصلی بدون بارش است و هفته آینده، سه حوضه بدون بارش خواهد بود.

به گزارش روابط عمومی موسسه تحقیقات آب، تداوم وضعیت کاهش بارش و نامتوازنی آن در حوضه‌های آبریز اصلی و درجه دوم کشور وجود دارد.

طبق این گزارش برای هفته جاری، وقوع بارش‌ها در نواحی شمالی به‌خصوص سواحل دریای خزر پیش‌بینی می‌شود؛ همچنین با توجه به چشم‌انداز بارش پیش‌بینی شده برای هفته آینده، وقوع بارش قابل توجهی در عمده مناطق کشور مورد انتظار نیست.

بر پایه این گزارش، حوضه آبریز دریای خزر این هفته با بیشینه بارش ۱۱۶.۷ میلیمتری و متوسط محدوده ۵.۹ میلیمتری بیشترین میزان بارش را در میان حوضه‌های آبریز اصلی کشور دارد.

حوضه آبریز دریاچه ارومیه نیز بیشینه بارش ۴.۳ میلیمتری با متوسط بارش سه دهم میلیمتر و حوضه آبریز فلات مرکزی بیشینه بارش ۲.۸ میلیمتر و متوسط محدوده صفر میلیمتری را خواهد داشت.

حوضه آبریز خلیج‌فارس و دریای عمان بیشینه بارش ۲.۲ میلیمتری و متوسط محدوده صفر میلیمتری را تجربه می‌کند و حوضه آبریز قره قوم و مرزی شرق هم این هفته بدون بارش هستند.

این هفته از ۳۰ حوضه آبریز درجه‌دو کشور، چهارده حوضه بدون بارش است.

بر اساس این گزارش، در هفته منتهی به هفتم مهرماه برخی حوضه‌های ۶گانه اصلی آبریز کشور بارش خواهند داشت.

حوضه آبریز دریای خزر در هفته منتهی به ۷ مهر، بیشینه بارش ۶.۵ میلیمتری و متوسط محدوده یک دهم میلیمتری را خواهد داشت.

در این مدت حوضه آبریز فلات مرکزی بیشینه بارش ۳.۳ میلیمتری و متوسط محدوده صفر میلی‌متری را خواهد داشت.

حوضه آبریز دریاچه ارومیه در هفته آینده، بیشینه بارش یک دهم میلیمتری با متوسط بارش صفر میلیمتر را دارد.

حوضه‌های آبریز خلیج‌فارس و دریای عمان، قره قوم و مرزی شرق هم بدون بارش خواهند بود.

همچنین ۲۱ حوضه آبریز درجه ۲ کشور بدون بارش خواهند بود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مؤسسه تحقيقات آب به عنوان تخصصي‌ترين فعالان عرصه تحقيق و پژوهش در صنعت آب و فاضلاب كشور، با داشتن دو پژوهشكده در تهران و سه مركز ملي مطالعاتي – تحقيقاتي در شهرهاي تهران،‌ ساری، و شيراز‌ همواره كوشيده تا با استفاده از كارشناسان و متخصصان بخش‌هاي مرتبط با اين صنعت و قراردادن فضايي مناسب در اختيار آن‌ها به منظور تجربی ساختن آموخته‌هاي تئوري، هدف انجام پژوهش با زمينه تجاری‌سازی را در سازمان‌ها و مؤسسات تحقيقاتی نهادينه سازد.

ارتباط با ما
logo-samandehi
نقشه گوگل
اسکرول به بالا