گزارش پیش‌بینی هفتگی بارش کشور

گزارش پیش‌بینی هفتگی بارش کشور توسط موسسه تحقیقات آب منتشر شد.

به گزارش روابط عمومی موسسه تحقیقات آب، گزارش پیش‌بینی هفتگی بارش کشور برای دو هفته آینده (با مبدأ زمانی ۳ مهر ۱۴۰۰) مستخرج از نتایج اجرای مدل مقیاس منطقه‌ای پیش‌بینی کوتاه‌مدت آب و هوا (WRF) موسسه به‌همراه نتایج مدل‌های جهانی پیش‌بینی کوتاه‌مدت آب و هوا (GFS و ECMWF) توسط پژوهشکده مطالعات و تحقیقات منابع آب موسسه تحقیقات آب تهیه و منتشر شد.

گفتنی است، پیش‏‌بینی‌های ارائه‌شده در گزارش حاضر با به‌کارگیری مدل منطقه‌‏ای WRF برای ریزمقیاس سازی دینامیکی نتایج مدل جهانی GFS تولید شد‎ه‌اند.

برای این مدل‌سازی، ۳ پیکربندی مختلف مدل WRF با شرایط آغازین و مرزی خروجی مدل در زمان پایه شروع پیش‌بینی (ساعت ۱۶:۳۰ روز جمعه مورخ ۲ مهر ۱۴۰۰) اجرا و خروجی متوسط بارش این مدل‌ها در بازه‌های زمانی هفته اول و دوم استخراج و ارائه شده است.

در مورد مدل‌های پیش‌بینی جهانی GFS و ECMWF نیز نتایج اجرا در زمان پایه شروع پیش‌بینی مشابه از پایگاه اطلاعاتی مربوطه اخذ و ارائه شده است.

همچنین، قدرت تفکیک مکانی مدل‌های WRF، GFS و ECMWF به ترتیب در حدود ۸، ۱۳ و ۵۵ کیلومتر است.

فلش

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مؤسسه تحقيقات آب به عنوان تخصصي‌ترين فعالان عرصه تحقيق و پژوهش در صنعت آب و فاضلاب كشور، با داشتن دو پژوهشكده در تهران و سه مركز ملي مطالعاتي – تحقيقاتي در شهرهاي تهران،‌ ساری، و شيراز‌ همواره كوشيده تا با استفاده از كارشناسان و متخصصان بخش‌هاي مرتبط با اين صنعت و قراردادن فضايي مناسب در اختيار آن‌ها به منظور تجربی ساختن آموخته‌هاي تئوري، هدف انجام پژوهش با زمينه تجاری‌سازی را در سازمان‌ها و مؤسسات تحقيقاتی نهادينه سازد.

ارتباط با ما
logo-samandehi
نقشه گوگل
اسکرول به بالا