احتمال وقوع سیل در حوضه‌های آبریز جنوب غربی کشور

پیش‌بینی تازه موسسه تحقیقات آب خبر از وقوع بارش‌هایی در هفته منتهی به ۵ آذرماه دارد که ممکن است این بارش‌ها در حوضه‌های آبریز کرخه، کارون، زهره و جراحی منجر به وقوع سیل شود.

به گزارش روابط عمومی موسسه تحقیقات آب، این موسسه وضعیت متوسط/بیشینه بارش‌ها در حوضه‌های اصلی آبریز برای هفته جاری منتهی به ۲۸ آبان‌ماه را منتشر کرد.

بر پایه این گزارش، این هفته (منتهی به ۲۸ آبان‌ماه) در حوضه آبریز دریای خزر متوسط بارش ۱۴.۸ میلی‌متر و بیشینه آن ۱۱۴ میلی‌متر بارندگی پیش‌بینی شده است.

برای حوضه آبریز دریاچه ارومیه متوسط ۱.۱ میلی‌متر و بیشینه بارش ۱۰.۷ میلی‌متر بارندگی پیش‌بینی می‌شود.

همچنین حوضه آبریز فلات مرکزی دارای متوسط بارشی ۵.۸ و بیشینه ۲۸.۶ میلی‌متر بارندگی خواهد بود.

در حوضه آبریز قره‌قوم متوسط بارش ۱۰.۲ و بیشینه ۲۲.۴ میلی‌متر خواهد بود و در حوضه آبریز مرزی شرق با متوسط بارشی ۲ و بیشینه ۱۹ میلی‌متر پیش‌بینی شده است.

همچنین برای حوضه آبریز خلیج‌فارس و دریای عمان متوسط بارشی ۳.۷و با بیشینه ۳۹.۸ میلی‌متر بارندگی پیش‌بینی شده است.

پیش‌بینی متوسط/بیشینه بارش حوضه‌های آبریز اصلی در هفته منتهی به ۵ آذرماه

بر این اساس، متوسط و بیشینه بارش‌ها در هفته دوم منتهی به ۵ آذرماه در حوضه آبریز دریای خزر به ترتیب ۲۳.۲ میلی‌متر و ۸۱.۱ میلی‌متر پیش‌بینی شده است.

برای حوضه آبریز دریاچه ارومیه متوسط بارش ۲۳.۶ و بیشینه ۸۴.۱ میلی‌متر بارندگی پیش‌بینی می‌شود و حوضه آبریز فلات مرکزی دارای متوسط بارشی ۵.۷ و بیشینه ۷۰.۱ میلی‌متر بارندگی خواهد بود.

در حوضه آبریز قره‌قوم متوسط بارش ۷.۵ و بیشینه ۳۲.۹ میلی‌متر بارندگی خواهد بود.

همچنین در حوضه آبریز مرزی شرق با متوسط بارشی هشت‌دهم و بیشینه ۱۰.۸ میلی‌متر بارندگی پیش‌بینی شده است.

برای حوضه آبریز خلیج‌فارس و دریای عمان متوسط بارشی ۱۶.۸و بیشینه ۲۰۵.۴ میلی‌متر بارندگی پیش‌بینی شده است.

یادآور می‌شود، حوضه‌های آبریز اصلی ایران شامل: دریای خزر، دریاچه ارومیه، فلات مرکزی، قره‌قوم، مرزی شرق و خلیج‌فارس و دریای عمان است.

فلش

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مؤسسه تحقيقات آب به عنوان تخصصي‌ترين فعالان عرصه تحقيق و پژوهش در صنعت آب و فاضلاب كشور، با داشتن دو پژوهشكده در تهران و سه مركز ملي مطالعاتي – تحقيقاتي در شهرهاي تهران،‌ ساری، و شيراز‌ همواره كوشيده تا با استفاده از كارشناسان و متخصصان بخش‌هاي مرتبط با اين صنعت و قراردادن فضايي مناسب در اختيار آن‌ها به منظور تجربی ساختن آموخته‌هاي تئوري، هدف انجام پژوهش با زمينه تجاری‌سازی را در سازمان‌ها و مؤسسات تحقيقاتی نهادينه سازد.

ارتباط با ما
logo-samandehi
نقشه گوگل
اسکرول به بالا