میزان بارش در سه حوضه آبریز تا آخر بهمن‌ماه کمی خوب است

وضعیت بارش‌های کشور از ابتدای آذرماه تا آخر بهمن‌ماه امسال بیانگر آن است که تنها در حوضه‌های آبریز شمال غرب، جنوب شرق و شمال شرق (حوضه سرخس) بیشتر از متوسط بلندمدت خواهد بود.

به گزارش روابط عمومی موسسه تحقیقات آب، وضعیت بارش پیش‌بینی‌شده برای تجمعی سه‌ماهه از ابتدای آذر تا انتهای بهمن‌ماه ۱۴۰۰ نشان می‌دهد که در این دوره وضعیت بارش‌ها در حوضه‌های آبریز شمال غرب، جنوب شرق و شمال شرق (حوضه سرخس) بیشتر از متوسط بلندمدت خواهد بود و برای سایر حوضه‌های آبریز درجه ۲ کشور، کمتر از متوسط بلندمدت پیش‌بینی ‌شده است.
وضعیت بارش ماه آذر ۱۴۰۰ در بیشتر حوضه‌های آبریز واقع در مرکز، جنوب و شرق کشور کمتر از متوسط بلندمدت و در سایر حوضه‌های آبریز بیشتر از متوسط بلندمدت پیش‌بینی می‌شود.
پیش‌بینی انجام‌شده برای حوضه آبریز اصلی مرزی شرق بیانگر آن است که این حوضه تنها حوضه‌ای است که کاهش بارش ۵۳ درصدی را دارد و میزان بارش آن به ۴ میلی‌متر خواهد رسید درحالی‌که متوسط دوره بلندمدت آن ۹ میلی‌متر بوده است.
همچنین در آذرماه امسال ۸ حوضه آبریز درجه دو کشور شامل رودخانه‌های بین سفیدرود و هراز، قره‌سو و گرگان، هامون و جازموریان، پترگان و خواف، هامون، هیرمند، بندرعباس، سدیج، کل، مهران و مسیل‌های جنوبی، مند، کاریان و خنج هم با کاهش بارش روبرو هستند.
میزان بارش پیش‌بینی‌شده برای حوضه آبریز دریای خزر در آذرماه ۴۴ میلی‌متر است درحالی‌که در دوره بلندمدت این حوضه ۴۵ میلی‌متر بارش داشته که کاهش ۲ درصدی را نشان می‌دهد.
گرچه حوضه آبریز اصلی دریای خزر در آذرماه کاهش بارش کمی نسبت به دوره بلندمدت دارد درعین‌حال حوضه آبریز اصلی دریاچه ارومیه بارشی ۴۴ میلی‌متری را تجربه می‌کند که نسبت به دوره متوسط بلندمدت که ۳۹ میلی‌متر بارش را خواهد داشت با رشد ۱۲ درصدی همراه خواهد بود.
بارش پیش‌بینی‌شده برای حوضه آبریز اصلی فلات مرکزی در آذرماه ۱۵ میلی‌متر است که نسبت به متوسط بلندمدت با بارش ۲۱ میلی‌متری کاهش ۲۶ درصدی را خواهد داشت.

حوضه آبریز اصلی قره قوم تنها حوضه آبریزی که رشد بارش ۶۰ درصدی در آذرماه دارد

وضعیت بارش پیش‌بینی‌شده برای حوضه آبریز اصلی قره قوم در آذرماه ۳۳ میلی‌متر است درحالی‌که این حوضه در دوره بلندمدت متوسط بارش ۲۰ میلی‌متری داشته که رشد ۶۰درصدی بارش برای این حوضه آبریز را نوید داده است.
میزان بارش پیش‌بینی‌شده در آذرماه برای حوضه آبریز اصلی خلیج‌فارس و دریای عمان ۵۴ میلی‌متر است که نسبت به متوسط بلندمدت با بارش ۶۳ میلی‌متری کاهش ۱۴ درصدی خواهد داشت.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مؤسسه تحقيقات آب به عنوان تخصصي‌ترين فعالان عرصه تحقيق و پژوهش در صنعت آب و فاضلاب كشور، با داشتن دو پژوهشكده در تهران و سه مركز ملي مطالعاتي – تحقيقاتي در شهرهاي تهران،‌ ساری، و شيراز‌ همواره كوشيده تا با استفاده از كارشناسان و متخصصان بخش‌هاي مرتبط با اين صنعت و قراردادن فضايي مناسب در اختيار آن‌ها به منظور تجربی ساختن آموخته‌هاي تئوري، هدف انجام پژوهش با زمينه تجاری‌سازی را در سازمان‌ها و مؤسسات تحقيقاتی نهادينه سازد.

ارتباط با ما
logo-samandehi
نقشه گوگل
اسکرول به بالا