حداکثر بارش پیش‌بینی‌شده تا ۲۹ بهمن‌ماه ۷۴ میلی‌متر خواهد بود

وضعیت بارش‌های این هفته و هفته آتی کشور نشان از دارد که از دوره‌های پر بارش عبور کرده به‌گونه‌ای که تا روز ۲۹ بهمن‌ماه حداکثر بارشی که پیش‌بینی شده در کشور رخ دهد ۷۴ میلی‌متر در حوضه آبریز دریای خزر خواهد بود.

01-WeeklyOutlook_(1400-1401)_R22-1

به گزارش روابط عمومی موسسه تحقیقات آب، بارش‌ها به سمت کاهش پیش می‌روند. بر ایـن اسـاس بـرای هفته جاری، وقوع بارش‌ها در نواحی شمالی کشور و برخی از مناطق محدوده رشته‌کوه‌های زاگرس و غرب کشور پیش‌بینی می‌شود. همچنین با توجه به چشم‌انداز بارش پیش‌بینی‌شده بـرای هفتـه دوم، وقوع بارش‌ها در مناطق واقع در سواحل دریای خزر، شـمال شـرق و برخـی از منـاطق غـرب  کشور مورد انتظار است.

وضعیت بارش پیش‌بینی‌شده برای حوضه آبریز دریای خزر تا ۲۲ بهمن‌ماه با بیشینه ۶۶ میلی‌متر و متوسط بارش ۱۴ میلی‌متری بالاترین میزان بارشی است که این هفته در حوضه‌های ۶ گانه اصلی کشور به وقوع خواهد پیوست.

بعدازآن دریاچه ارومیه بیشینه بارش ۵۲ میلی‌متری با متوسط بارش ۱۲ میلی‌متری را تجربه خواهد کرد و حوضه آبریز فلات مرکزی ایران هم بیشینه ۴۱ میلی‌متری و متوسط یک میلی‌متری را در این هفته خواهد داشت.

حوضه آبریز قره قوم بیشینه ۲۵ میلی‌متری را تجربه می‌کند و حوضه آبریز خلیج‌فارس و دریای عمان هم بیشینه بارش ۳۹ میلی‌متری با متوسط ۲ میلی‌متری را تجربه خواهد کرد.

حوضه آبریز کمترین بیشینه بارش در بین حوضه‌های ۶ گانه آبریز را خواهد داشت ۱۵ میلی‌متر که متوسط بارش آن نیز یک میلی‌متر است.

در این هفته که منتهی به ۲۲ بهمن‌ماه است هیچ‌کدام از حوضه‌های آبریز درجه‌دو و سه کشور بدون باران نیستند و همه درصدی بارش دریافت می‌کنند.

در هفته منتهی به ۲۹ بهمن‌ماه نیز وضعیت بارش‌ها نسبت به هفته منتهی به ۲۲ بهمن کمی تغییر دارد به‌گونه‌ای که حداکثر بارش پیش‌بینی‌شده برای آن در حوضه آبریز دریای خزر خواهد بود آن‌هم با بیشینه ۷۴ میلی‌متری که متوسط بارش آن نیز ۱۰ میلی‌متر است.

در هفته منتهی به ۲۹ بهمن‌ماه مقام دوم پربارش‌ترین حوضه آبریز کشور در اختیار حوضه آبریز خلیج‌فارس و دریای عمان با بیشینه ۵۱ میلی‌متری و متوسط ۲ میلی‌متر خواهد بود. پس‌ازآن حوضه آبریز فلات مرکزی با بیشینه ۴۴ میلی‌متری و متوسط ۳ میلی‌متر قرار خواهد داشت.

حوضه آبریز قره قوم هم در هفته منتهی به ۲۹ بهمن‌ماه بیشینه بارش ۲۷ میلی‌متری و متوسط بارش ۵ میلی‌متری دارد و پس‌ازآن حوضه آبریز مرزی شرق با بیشینه ۱۵ میلی‌متری قرار دارد.

در هفته منتهی به ۲۹ بهمن‌ماه حوضه آبریز دریاچه ارومیه کمترین بیشینه بارش به میزان ۸ میلی‌متر و متوسط ۲ میلی‌متری را خواهد داشت.

هفت حوضه آبریز درجه‌دو کشور در هفته منتهی به ۲۹ بهمن‌ماه هیچ میزان بارش دریافت نخواهند کرد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مؤسسه تحقيقات آب به عنوان تخصصي‌ترين فعالان عرصه تحقيق و پژوهش در صنعت آب و فاضلاب كشور، با داشتن دو پژوهشكده در تهران و سه مركز ملي مطالعاتي – تحقيقاتي در شهرهاي تهران،‌ ساری، و شيراز‌ همواره كوشيده تا با استفاده از كارشناسان و متخصصان بخش‌هاي مرتبط با اين صنعت و قراردادن فضايي مناسب در اختيار آن‌ها به منظور تجربی ساختن آموخته‌هاي تئوري، هدف انجام پژوهش با زمينه تجاری‌سازی را در سازمان‌ها و مؤسسات تحقيقاتی نهادينه سازد.

ارتباط با ما
logo-samandehi
نقشه گوگل
اسکرول به بالا