بارش‌های تا انتهای اردیبهشت‌ماه سال آینده کمتر از متوسط بلندمدت

وضعیت پیش‌بینی‌شده برای دوره سه ماه ابتدای اسفند۱۴۰۰ تا انتهای اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۱ در بیشتر حوضه‌های آبریز کشور (به‌جز موارد مربوط به حوضه آبریز دریای خزر) کمتر از متوسط بلندمدت باشد.

به گزارش روابط عمومی موسسه تحقیقات آب، برای دوره سه ماه ابتدای اسفند ۱۴۰۰ تا انتهای اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۱ در بیشتر حوضه‌های آبریز کشور (به‌جز موارد مربوط به حوضه آبریز دریای خزر) کمتر از متوسط بلندمدت باشد.

میزان بارش پیش‌بینی‌شده برای حوضه آبریز دریای خزر از ابتدای اسفند امسال تا انتهای اردیبهشت‌ماه سال آینده ۱۴۹ میلی‌متر است که در مقایسه با دوره متوسط بلندمدت که ۱۴۵ میلی‌متر بارش داشته ۳ درصد اختلاف بارش مثبت خواهد داشت.

حوضه آبریز دریاچه ارومیه نیز از ابتدای اسفندماه امسال تا آخر اردیبهشت سال آینده ۱۴۹ میلی‌متر بارش دریافت خواهد کرد که در مقایسه با دوره بلندمدت که ۱۵۰ میلی‌متر بارش ثبت‌شده دارد با رشد منفی یک‌درصدی همراه است.

میزان بارش پیش‌بینی‌شده برای حوضه آبریز فلات مرکزی از ابتدای اسفندماه امسال تا انتهای اردیبهشت سال آینده ۵۲ میلی‌متر است و این در حالی است که میزان بارش دوره بلندمدت این حوضه ۸۴ میلی‌متر بوده که کاهش ۳۸ درصدی خواهد داشت.

حوضه آبریز قره قوم هم از ابتدای اسفندماه امسال تا آخر اردیبهشت‌ماه سال آینده ۹۵ میلی‌متری بارندگی خواهد داشت که در مقایسه با دوره بلندمدت که ۱۱۲ میلی‌متر بارش ثبت‌شده دارد کاهش ۱۵ درصدی را شاهد خواهد بود.

وضعیت بارش پیش‌بینی‌شده برای حوضه آبریز مرزی شرق از ابتدای اسفندماه امسال تا آخر اردیبهشت‌ماه سال آینده ۳۶ میلی‌متر است و این در حالی است که این حوضه در دوره بلندمدت ۶۷ میلی‌متر بارش داشته که کاهش ۴۷ درصدی یافته است.

میزان بارش پیش‌بینی‌شده برای حوضه آبریز دریای عمان و خلیج‌فارس از ابتدای اسفندماه تا آخر اردیبهشت‌ماه سال آینده ۸۵ میلی‌متر است که در مقایسه با دوره بلندمدت که ۱۳۵ میلی‌متر بارش ثبت‌شده دارد کاهش ۳۷ درصدی را خواهد داشت.

در فاصله زمانی ابتدای اسفندماه ۱۴۰۰ تا آخر اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۱ از مجموع حوضه‌های آبریز درجه‌دو کشور حوضه‌های بندرعباس، سدیج، حله رود و رودخانه‌های کوچک، کل، مهران و مسیل‌های جنوبی و نیز مند، کاریان و خنج میزان بارش‌های پیش‌بینی‌شده برای آن‌ها در مقایسه با متوسط بلندمدت کاهش ۵۰ درصدی خواهند داشت.

بر اساس این گزارش وضعیت بارش ماه اسفند۱۴۰۰در بیشتر حوضه‌های آبریز واقع در جنوب، غرب و مرکز کشور کمتر از متوسط بلندمدت پیش‌بینی می‌شود.

فلش

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مؤسسه تحقيقات آب به عنوان تخصصي‌ترين فعالان عرصه تحقيق و پژوهش در صنعت آب و فاضلاب كشور، با داشتن دو پژوهشكده در تهران و سه مركز ملي مطالعاتي – تحقيقاتي در شهرهاي تهران،‌ ساری، و شيراز‌ همواره كوشيده تا با استفاده از كارشناسان و متخصصان بخش‌هاي مرتبط با اين صنعت و قراردادن فضايي مناسب در اختيار آن‌ها به منظور تجربی ساختن آموخته‌هاي تئوري، هدف انجام پژوهش با زمينه تجاری‌سازی را در سازمان‌ها و مؤسسات تحقيقاتی نهادينه سازد.

ارتباط با ما
logo-samandehi
نقشه گوگل
اسکرول به بالا