حوضه آبریز دریاچه ارومیه با ۱۴۲ میلی‌متر بارش بیشترین میزان بارش را دارد

حوضه آبریز دریاچه ارومیه این هفته با دریافت ۱۴۲ میلی‌متر بارش مقام نخست پر بارش‌ترین حوضه آبریز کشور را خواهد داشت که در هفته منتهی به ۲۷ اسفندماه این روند تغییر کرده و میزان بارش آن به ۷۵ میلی‌متر کاهش خواهد یافت.

به گزارش روابط عمومی موسسه تحقیقات آب، وضعیت بارش‌ها بیانگر آن است که بـرای هفته جاری، وقوع بارش‌ها برای مناطق محدوده رشته‌کوه‌های زاگرس، غـرب، منـاطق شـمالی (به‌خصوص شمال غرب کشور) پیش‌بینی می‌شود.

همچنین با توجه به چشم‌انداز بارش پیش‌بینی‌شده برای هفته دوم، وقوع بارش‌ها در مناطق شمالی (به‌خصوص سواحل دریای خـزر و شـمال شـرق)، مناطق محدوده رشته‌کوه‌های زاگرس و در برخی از مناطق مرکزی کشور مورد انتظار است.

میزان بارش پیش‌بینی‌شده برای حوضه آبریز دریای خزر در هفته منتهی به ۲۰ اسفندماه با بیشینه ۱۰۷ میلی‌متر و متوسط بارش ۱۲ میلی‌متر است.

بیشترین میزان بارش این هفته در حوضه آبریز دریاچه ارومیه با بیشینه ۱۴۲ میلی‌متری رخ خواهد داد که متوسط محدوده آن نیز ۱۲ میلی‌متر خواهد بود.

وضعیت بارش پیش‌بینی‌شده برای حوضه آبریز فلات مرکزی با بیشینه ۸۴ میلی‌متری و متوسط بارش ۴ میلی‌متری است و نیز در حوضه آبریز خلیج‌فارس و دریای عمان بیشینه بارش به ۱۱۸ میلی‌متر و متوسط محدوده ۴ میلی‌متری است.

در عین‌حال دو حوضه آبریز قره قوم و مرزی شرق در این هفته کمترین میزان بارش را دریافت خواهند کرد.

میزان بارش پیش‌بینی‌شده برای حوضه آبریز قره قوم با بیشینه ۳۳ میلی‌متری و متوسط محدوده ۵ میلی‌متری است و نیز در حوضه آبریز مرزی شرق بیشینه بارش ۱۰ میلی‌متر با متوسط محدوده ۲ میلی‌متری است.

هیچ‌کدام از حوضه‌های آبریز درجه‌دو و سه کشور در این هفته بدون بارش نیستند.

در هفته منتهی به بیست‌وهفتم اسفندماه وضعیت حوضه‌های اصلی و درجه‌دو و سه کشور با این هفته متفاوت خواهد بود به‌گونه‌ای که حوضه آبریز اصلی قره قوم در هفته منتهی به ۲۷ اسفندماه بالاترین میزان بارش را شاهد خواهد بود و درعین‌حال سه حوضه آبریز درجه‌دو هیچ میزان بارش نخواهند داشت.

بر این اساس بارش پیش‌بینی‌شده برای حوضه آبریز اصلی دریای خزر در هفته منتهی به ۲۷ اسفند با بیشینه ۷۲ میلی‌متری و متوسط محدوده ۱۲ میلی‌متری خواهد بود.

میزان بارش پیش‌بینی‌شده برای حوضه آبریز دریاچه ارومیه در هفته منتهی به ۲۷ اسفندماه با بیشینه ۷۵ میلی‌متری و متوسط محدوده ۵ میلی‌متری است.

وضعیت بارش پیش‌بینی‌شده برای حوضه آبریز فلات مرکزی با بیشینه ۸۱ میلی‌متر و متوسط ۲ میلی‌متری و حوضه آبریز مرزی خلیج‌فارس و دریای عمان با بیشینه ۶۹ میلی‌متر و متوسط ۲ میلی‌متری خواهد بود.

حوضه آبریز قره قوم در هفته منتهی به ۲۷ اسفندماه بالاترین میزان بارش را با بیشینه ۹۰ میلی‌متری و متوسط محدوده ۱۵ میلی‌متر در بین حوضه‌های ۶ گانه اصلی را خواهد داشت.

حوضه آبریز مرزی شرق با بیشینه ۳۲ میلی‌متری و متوسط محدوده ۲ میلی‌متر پایین‌ترین میزان بارش را خواهد داشت.

در میان حوضه‌های آبریز درجه‌ دو هم حوضه آبریز هامون، مشکیل، بندرعباس، سدیج و رودخانه‌های بلوچستان بدون بارش خواهند بود.

فلش

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مؤسسه تحقيقات آب به عنوان تخصصي‌ترين فعالان عرصه تحقيق و پژوهش در صنعت آب و فاضلاب كشور، با داشتن دو پژوهشكده در تهران و سه مركز ملي مطالعاتي – تحقيقاتي در شهرهاي تهران،‌ ساری، و شيراز‌ همواره كوشيده تا با استفاده از كارشناسان و متخصصان بخش‌هاي مرتبط با اين صنعت و قراردادن فضايي مناسب در اختيار آن‌ها به منظور تجربی ساختن آموخته‌هاي تئوري، هدف انجام پژوهش با زمينه تجاری‌سازی را در سازمان‌ها و مؤسسات تحقيقاتی نهادينه سازد.

ارتباط با ما
logo-samandehi
نقشه گوگل
اسکرول به بالا