روند تبخیر در حوضه‌های آبریز

میزان تبخیر در برخی حوضه‌های آبریز در این هفته، افزایشی و در برخی کاهشی است و نیز برای هفته منتهی به ۲۰ خرداد برخی حوضه‌ها درگیر افزایش و سایر مناطق به‌صورت پراکنده کاهش تبخیر خواهند داشت.

به گزارش روابط عمومی موسسه تحقیقات آب، برای این هفته، وضعیت پتانسیل تبخیر نسبت به متوسط ۵ سال اخیر در بیشتر مناطق کشور به‌جز نوار غربی کشور افزایشی و نسبت به هفته گذشته نیز در مناطق واقع در شمال (به‌خصوص شمال غرب) و غرب کشور کاهشی خواهد بود.

وضعیت پتانسیل تبخیر برای هفته دوم (منتهی به ۲۰ خردادماه) نسبت به متوسط ۵ سال اخیر در بیشتر مناطق کشور (به‌ویژه سواحل دریای خزر و جنوب شرق کشور) افزایشی و نسبت به هفته گذشته در سواحل دریای خزر و جنوب شرق کشور همراه با افزایش و در سایر مناطق کشور به‌صورت پراکنده به‌صورت کاهشی پیش‌بینی می‌شود.

اختلاف هفتگی پتانسیل تبخیر در حوضه آبریز دریای خزر در این هفته (منتهی به ۱۳ خردادماه) نسبت به هفته گذشته ۱.۶ میلی‌متر است و این میزان نسبت به دوره مشابه ۵ سال اخیر هم ۰.۱ میلی‌متر است.

این وضعیت برای حوضه آبریز دریاچه ارومیه به این شکل است که نسبت به هفته گذشته بدون تغییر خواهد بود و نسبت به دوره مشابه ۵ سال اخیر نیز منفی ۱.۱ میلی‌متر است.

اختلاف هفتگی پتانسیل تبخیر در حوضه آبریز فلات مرکزی در این هفته (منتهی به ۱۳ خردادماه) نسبت به هفته گذشته ۰.۲ میلی‌متر است درحالی‌که این میزان نسبت به دوره مشابه ۵ سال اخیر ۰.۹ میلی‌متر است.

این وضعیت برای حوضه آبریز قره قوم به این شکل است که نسبت به هفته گذشته ۱.۵ میلی‌متر خواهد بود و این میزان نسبت به دوره مشابه ۵ سال اخیر ۰.۷ میلی‌متر است.

اختلاف هفتگی پتانسیل تبخیر در حوضه آبریز مرزی شرق در این هفته (منتهی به ۱۳ خردادماه) نسبت به هفته گذشته ۱.۶۱ میلی‌متر است درحالی‌که این میزان نسبت به دوره مشابه ۵ سال اخیر ۱.۲ میلی‌متر است.

این وضعیت برای حوضه آبریز خلیج‌فارس و دریای عمان به این شکل است که نسبت به هفته گذشته منفی ۰.۸ میلی‌متر خواهد بود و این میزان نسبت به دوره مشابه ۵ سال اخیر منفی ۰.۲ میلی‌متر است.

اختلاف هفتگی پتانسیل تبخیر در حوضه آبریز دریای خزر در هفته منتهی به ۲۰ خردادماه نسبت به هفته گذشته ۲.۹ میلی‌متر خواهد بود درحالی‌که این میزان نسبت به دوره مشابه ۵ سال اخیر ۱.۴ میلی‌متر است.

این وضعیت برای حوضه آبریز دریاچه ارومیه به این شکل است که نسبت به هفته گذشته ۱.۵ میلی‌متر خواهد بود و این میزان نسبت به دوره مشابه ۵ سال اخیر نیز ۰.۵ میلی‌متر خواهد بود.

اختلاف هفتگی پتانسیل تبخیر در حوضه آبریز فلات مرکزی در هفته منتهی به ۲۰ خردادماه نسبت به هفته گذشته ۰.۵ میلی‌متر است درحالی‌که این میزان نسبت به دوره مشابه ۵ سال اخیر ۰.۶ میلی‌متر است.

این وضعیت برای حوضه آبریز قره قوم به این شکل است که نسبت به هفته گذشته ۱.۶ میلی‌متر خواهد بود و این میزان نسبت به دوره مشابه ۵ سال اخیر ۰.۳ میلی‌متر خواهد بود.

اختلاف هفتگی پتانسیل تبخیر در حوضه آبریز مرزی شرق در هفته منتهی به ۲۰ خردادماه نسبت به هفته گذشته ۲.۳ میلی‌متر است درحالی‌که این میزان نسبت به دوره مشابه ۵ سال اخیر ۱.۱ میلی‌متر است.

این وضعیت برای حوضه آبریز خلیج‌فارس و دریای عمان به این شکل است که نسبت به هفته گذشته ۰.۲ میلی‌متر خواهد بود و این میزان نسبت به دوره مشابه ۵ سال اخیر ۰.۷ میلی‌متر خواهد بود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مؤسسه تحقيقات آب به عنوان تخصصي‌ترين فعالان عرصه تحقيق و پژوهش در صنعت آب و فاضلاب كشور، با داشتن دو پژوهشكده در تهران و سه مركز ملي مطالعاتي – تحقيقاتي در شهرهاي تهران،‌ ساری، و شيراز‌ همواره كوشيده تا با استفاده از كارشناسان و متخصصان بخش‌هاي مرتبط با اين صنعت و قراردادن فضايي مناسب در اختيار آن‌ها به منظور تجربی ساختن آموخته‌هاي تئوري، هدف انجام پژوهش با زمينه تجاری‌سازی را در سازمان‌ها و مؤسسات تحقيقاتی نهادينه سازد.

ارتباط با ما
logo-samandehi
نقشه گوگل
اسکرول به بالا