هفته پایانی سال آبی جاری حوضه آبریز خلیج‌فارس و دریای عمان پربارش/هفته نخست سال آبی جدید حوضه دریای خزر پربارش

موسسه تحقیقات آب برای این هفته وقوع بارش را در برخی حوضه‌های آبریز کشور پیش‌بینی و اعلام کرد: هفته آینده که هفته نخست سال آبی جدید است، حوضه آبریز دریای خزر بارش بیشتری دارد.

به گزارش روابط عمومی موسسه تحقیقات آب، هفته جاری، وقوع بارش‌ها در برخی از مناطق شمالی و جنوبی کشور (به‌ویژه استان کرمان و هرمزگان) پیش‌بینی می‌شود.

 همچنین با توجه ‌به چشم‌انداز بارش پیش‌بینی ‌شده برای هفته آینده؛ وقوع بارش‌ها در مناطق واقع در سواحل دریای خزر موردانتظار است.

حوضه آبریز خلیج‌فارس و دریای عمان این هفته بیشینه بارش ۳۷.۶ میلی‌متری و متوسط محدوده ۵ دهم میلی‌متری را دارد که بیشترین میزان در بین حوضه‌های آبریز کشور است.

مقام دوم پربارش‌های این هفته مربوط به حوضه آبریز فلات مرکزی با بیشینه بارش ۳۴.۸ میلی‌متری و متوسط محدوده ۲ دهم میلی‌متری است.

پس‌ازآن حوضه آبریز دریای خزر بیشینه بارش ۱۱.۲ میلی‌متری و متوسط محدوده ۷ دهم میلی‌متری را تجربه می‌کند.

حوضه آبریز دریاچه ارومیه هم بیشینه بارش ۶.۸ میلی‌متری با متوسط محدوده ۱.۵ میلی‌متری دارد.

در هفته جاری حوضه‌ آبریز مرزی شرق بیشینه بارش ۹ دهم میلی‌متری بدون متوسط محدوده را دارد.

حوضه آبریز قره قوم تنها حوضه آبریز درجه‌یک بدون بارش کشور در این هفته است.

این هفته از ۳۰ حوضه آبریز درجه‌ ۲ کشور ۵ حوضه‌ آبریز بدون بارش هستند.

در هفته منتهی به ۸ مهرماه حوضه‌های ۶ گانه اصلی آبریز کشور روند بارش‌های متفاوتی را تجربه خواهند کرد به‌طوری‌که در ۴ حوضه آبریز بارش خواهیم داشت و دو حوضه هم بدون بارش خواهند بود.

بر این ‌اساس، حوضه آبریز دریای خزر در هفته منتهی به ۸ مهر بیشینه بارش ۵۰.۱ میلی‌متری و متوسط محدوده ۴.۱ میلی‌متری را خواهد داشت که بیشترین میزان در بین حوضه‌های آبریز کشور خواهد بود.

در هفته منتهی به ۸ مهر حوضه‌ آبریز فلات مرکزی هم بیشینه بارش ۲.۷ میلی‌متری و متوسط محدوده صفر میلی‌متری را تجربه خواهد کرد.

حوضه آبریز دریاچه ارومیه هم در هفته منتهی به ۸ مهر بیشینه بارش ۷ دهم میلی‌متری و متوسط محدوده صفر میلی‌متری خواهد داشت.

در هفته منتهی به ۸ مهر حوضه‌های قره قوم بیشینه بارش ۶ دهم میلی‌متری بدون متوسط محدوده خواهد داشت.

حوضه‌های آبریز مرزی شرق و خلیج‌فارس و دریای عمان در هفته منتهی به ۸ مهرماه که هفته نخست سال آبی جدید (مهر ۱۴۰۱ تا آخر شهریور ۱۴۰۲ است) بدون ‌بارش هستند.

همچنین، از مجموع ۳۰ حوضه آبریز درجه ‌۲ نیز ۱۹ حوضه‌ قطره‌ای باران نخواهند داشت.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مؤسسه تحقيقات آب به عنوان تخصصي‌ترين فعالان عرصه تحقيق و پژوهش در صنعت آب و فاضلاب كشور، با داشتن دو پژوهشكده در تهران و سه مركز ملي مطالعاتي – تحقيقاتي در شهرهاي تهران،‌ ساری، و شيراز‌ همواره كوشيده تا با استفاده از كارشناسان و متخصصان بخش‌هاي مرتبط با اين صنعت و قراردادن فضايي مناسب در اختيار آن‌ها به منظور تجربی ساختن آموخته‌هاي تئوري، هدف انجام پژوهش با زمينه تجاری‌سازی را در سازمان‌ها و مؤسسات تحقيقاتی نهادينه سازد.

ارتباط با ما
logo-samandehi
نقشه گوگل
اسکرول به بالا