وضعیت تبخیر آب در حوضه‌های آبریز چگونه است؟

بررسی وضعیت تبخیر در حوضه‌های آبریز کشور نشان از آن دارد که در این هفته و هفته آینده برای برخی حوضه‌ها این روند با افزایش روبه‌رو خواهد شد و برای برخی حوضه‌ها کاهشی خواهد بود.

به گزارش روابط عمومی موسسه تحقیقات آب، وضعیت پتانسیل تبخیر نسبت به متوسط ۵ سال اخیر در سواحل دریای خزر افزایشی و در سایر مناطق کشور به‌صورت پراکنده همراه با کاهش پیش‌بینی می‌شود و نسبت به هفته گذشته نیز دارای الگویی تقریباً مشابه خواهد بود.

وضعیت پتانسیل تبخیر برای هفته دوم نسبت به متوسط ۵ سال اخیر در برخی از مناطق جنوبی کشور همراه با کاهش و در برخی از مناطقی از شرق و جنوب غرب کشور افزایشی خواهد بود.

همچنین وضعیت پتانسیل تبخیر برای هفته دوم نسبت به هفته گذشته، به‌صورت پراکنده در بیشتر مناطق کشور کاهشی خواهد بود.

بر پایه این گزارش، اختلاف هفتگی پتانسیل تبخیر در حوضه آبریز دریای خزر در هفته منتهی به اول مهر نسبت به هفته گذشته ۸ دهم میلی‌متر است، درحالی‌که این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر ۶ دهم میلی‌متر است.

این وضعیت برای حوضه آبریز دریاچه ارومیه به این شکل است که نسبت به هفته گذشته منفی ۰.۲ میلی‌متر و این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر نیز ۰.۲ میلی‌متر است.

اختلاف هفتگی پتانسیل تبخیر در حوضه آبریز فلات مرکزی در هفته منتهی به اول نسبت به هفته گذشته منفی ۴ دهم میلی‌متر است، همچنین این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر منفی ۵ دهم میلی‌متر است.

این وضعیت برای حوضه آبریز قره‌قوم به این شکل است که نسبت به هفته گذشته منفی ۴ دهم میلی‌متر و این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر منفی ۶ دهم میلی‌متر است.

اختلاف هفتگی پتانسیل تبخیر در حوضه آبریز مرزی شرق در هفته منتهی به اول مهرماه نسبت به هفته گذشته منفی ۰.۲ میلی‌متر است، درحالی‌که این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر منفی ۰.۷ میلی‌متر است.

این وضعیت برای حوضه آبریز خلیج‌فارس و دریای عمان به این شکل است که نسبت به هفته گذشته منفی ۶ دهم میلی‌متر و این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر منفی ۰.۷ میلی‌متر است.

اختلاف هفتگی پتانسیل تبخیر در حوضه آبریز دریای خزر در هفته منتهی به ۸ مهرماه نسبت به هفته گذشته منفی ۸ دهم میلی‌متر خواهد بود، درحالی‌که این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر منفی ۱ دهم میلی‌متر است.

این وضعیت برای حوضه آبریز دریاچه ارومیه به این شکل است که نسبت به هفته گذشته منفی ۱.۳ میلی‌متر خواهد بود و این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر منفی ۳ دهم میلی‌متر خواهد بود.

اختلاف هفتگی پتانسیل تبخیر در حوضه آبریز فلات مرکزی در هفته منتهی به ۸ مهرماه نسبت به هفته گذشته منفی ۰.۶ میلی‌متر است، درحالی‌که این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر صفر میلی‌متر است.

این وضعیت برای حوضه آبریز قره‌قوم به این شکل است که نسبت به هفته گذشته منفی ۰.۶ میلی‌متر خواهد بود و این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر صفر میلی‌متر خواهد بود.

اختلاف هفتگی پتانسیل تبخیر در حوضه آبریز مرزی شرق در هفته منتهی به ۸ مهرماه نسبت به هفته گذشته صفر میلی‌متر است، درحالی‌که این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر ۵ دهم میلی‌متر است.

این وضعیت برای حوضه آبریز خلیج‌فارس و دریای عمان به این شکل است که نسبت به هفته گذشته منفی ۰.۷ میلی‌متر خواهد بود و این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر منفی دودهم میلی‌متر خواهد بود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مؤسسه تحقيقات آب به عنوان تخصصي‌ترين فعالان عرصه تحقيق و پژوهش در صنعت آب و فاضلاب كشور، با داشتن دو پژوهشكده در تهران و سه مركز ملي مطالعاتي – تحقيقاتي در شهرهاي تهران،‌ ساری، و شيراز‌ همواره كوشيده تا با استفاده از كارشناسان و متخصصان بخش‌هاي مرتبط با اين صنعت و قراردادن فضايي مناسب در اختيار آن‌ها به منظور تجربی ساختن آموخته‌هاي تئوري، هدف انجام پژوهش با زمينه تجاری‌سازی را در سازمان‌ها و مؤسسات تحقيقاتی نهادينه سازد.

ارتباط با ما
logo-samandehi
نقشه گوگل
اسکرول به بالا