افزایش تبخیر در عمده حوضه‌های آبریز کشور طی هفته آینده

بررسی وضعیت تبخیر در حوضه‌های آبریز کشور نشان می‌دهد که این روند هفته آینده در عمده برخی حوضه‌ها افزایش خواهد یافت.

به گزارش روابط عمومی موسسه تحقیقات آب، برای هفته اول، وضعیت پتانسیل تبخیر نسبت به متوسط ۵ سال اخیر در مناطق شمالی کشور به صوت پراکنده افزایشی و در مناطق جنوبی به صورت پراکنده و محدوده کاهشی پیش‌بینی می‌شود و نسبت به هفته گذشته در مناطق جنوب غربی کشور کاهشی و در مناطق شمالی و شرقی کشور افزایشی خواهد بود.

وضعیت پتانسیل تبخیر برای هفته دوم نسبت به متوسط ۵ سال اخیر به‌طور عمده در کل کشور (به جز برخی مناطق سواحل دریای خزرو دریای عمان) کاهشی پیش‌بینی می‌شود و همچنین برای هفته دوم نسبت به هفته گذشته، در عمده مناطق کشور افزایشی خواهد بود.

اختلاف هفتگی پتانسیل تبخیر در حوضه آبریز دریای خزر در هفته منتهی به ۲۲ اردیبهشت‌ماه نسبت به هفته گذشته ۰.۹ میلیمتر خواهد بود، درحالی‌که این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر ۰.۵ میلیمتر است.

این وضعیت برای حوضه آبریز دریاچه ارومیه به این شکل است که نسبت به هفته گذشته ۰.۸ میلیمتر خواهد بود و این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر ۱ میلیمتر خواهد بود.

اختلاف هفتگی پتانسیل تبخیر در حوضه آبریز فلات مرکزی در هفته منتهی به ۲۲ اردیبهشت‌ماه نسبت به هفته گذشته ۰.۳ میلیمتر است، درحالی‌که این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر منفی ۰.۱ میلیمتر است.

این وضعیت برای حوضه آبریز قره‌قوم به این شکل است که نسبت به هفته گذشته ۰.۲ میلیمتر خواهد بود و این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر ۰.۱ میلیمتر خواهد بود.

اختلاف هفتگی پتانسیل تبخیر در حوضه آبریز مرزی شرق در هفته منتهی به ۲۲ اردیبهشت‌ماه نسبت به هفته گذشته ۰.۹ میلی‌متر است، درحالی‌که این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر منفی ۰.۴ میلیمتر است.

این وضعیت برای حوضه آبریز خلیج‌فارس و دریای عمان به این شکل است که نسبت به هفته گذشته صفر میلیمتر خواهد بود و این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر منفی ۰.۲ میلی‌متر خواهد بود.

روند تبخیر در حوضه‌های آبریز در هفته منتهی به ۲۹ اردیبهشت

اختلاف هفتگی پتانسیل تبخیر در حوضه آبریز دریای خزر در هفته منتهی به ۲۹ اردیبهشت‌ماه نسبت به هفته گذشته ۲.۲ میلیمتر خواهد بود، درحالی‌که این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر ۰.۷ میلیمتر است.

این وضعیت برای حوضه آبریز دریاچه ارومیه به این شکل است که نسبت به هفته گذشته ۲.۱ میلیمتر خواهد بود و این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر ۱.۳ میلیمتر خواهد بود.

اختلاف هفتگی پتانسیل تبخیر در حوضه آبریز فلات مرکزی در هفته منتهی به ۲۹ اردیبهشت‌ماه نسبت به هفته گذشته ۱.۴ میلیمتر است، درحالی‌که این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر ۰.۸ میلیمتر است.

این وضعیت برای حوضه آبریز قره‌قوم به این شکل است که نسبت به هفته گذشته ۱.۶ میلیمتر خواهد بود و این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر ۱ میلیمتر خواهد بود.

اختلاف هفتگی پتانسیل تبخیر در حوضه آبریز مرزی شرق در هفته منتهی به ۲۹ اردیبهشت‌ماه نسبت به هفته گذشته ۱.۹ میلی‌متر است، درحالی‌که این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر ۰.۲ میلیمتر است.

این وضعیت برای حوضه آبریز خلیج‌فارس و دریای عمان به این شکل است که نسبت به هفته گذشته ۰.۸ میلیمتر خواهد بود و این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر ۰.۲ میلی‌متر خواهد بود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مؤسسه تحقيقات آب به عنوان تخصصي‌ترين فعالان عرصه تحقيق و پژوهش در صنعت آب و فاضلاب كشور، با داشتن دو پژوهشكده در تهران و سه مركز ملي مطالعاتي – تحقيقاتي در شهرهاي تهران،‌ ساری، و شيراز‌ همواره كوشيده تا با استفاده از كارشناسان و متخصصان بخش‌هاي مرتبط با اين صنعت و قراردادن فضايي مناسب در اختيار آن‌ها به منظور تجربی ساختن آموخته‌هاي تئوري، هدف انجام پژوهش با زمينه تجاری‌سازی را در سازمان‌ها و مؤسسات تحقيقاتی نهادينه سازد.

ارتباط با ما
logo-samandehi
نقشه گوگل
اسکرول به بالا